Zastanawiałeś się kiedyś, jak może wyglądać profesjonalna wycena przedsiębiorstwa? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się:
- kiedy wycenia się przedsiębiorstwo,
- jak przebiega proces wyceny,
- jakie metody są stosowane do wyceny.
Kiedy wycenia się przedsiębiorstwo?
Istnieje kilka przypadków, w których konieczna jest wycena przedsiębiorstwa. Pierwszą sytuacją jest wystąpienie zmian własnościowych. Jest to sytuacja tzw. kupna-sprzedaży firmy, wyłączenie udziałów ze spółki lub też prywatyzację. Kolejnym powodem wyceny przedsiębiorstwa mogą być zmiany organizacyjne. Przykładami takich zmian są:
- fuzja przedsiębiorstwa,
- likwidacja lub podział,
- przyjęcie nowych podmiotów.
Trzecim z powodów może być oszacowanie wysokości podatków i opłat. Mogą to być opłaty skarbowe, podatki lokalne lub ubezpieczenie. Wycena przedsiębiorstwa przydaje się również, gdy obliczane są wskaźniki finansowe lub szacowana jest możliwość zaciągnięcia zabezpieczenia finansowego w postaci kredytu.
Wycena – krok po kroku
Pierwszym z elementów jest określenie celu przeprowadzenia wyceny. Przykładowo, jeżeli likwidowane jest przedsiębiorstwo koniecznie należy ustalić wartość likwidacyjną firmy. W momencie, gdy dochodzi do sprzedaży udziałów należy wycenić wartość rynkową firmy.
Kolejny etap to zebranie od przedsiębiorstwa informacji na temat jej funkcjonowania potrzebne do wyliczeń. W momencie, kiedy zostaną zebrane potrzebne informacje, można rozpocząć właściwą pracę. Podczas analizy możliwa jest ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz trendy, w zakresie jej rozwoju. Kolejny etap to badanie konkurencji firmy. Zebrane dane są przedstawiane w formie raportu.
Ostatni krok to przekazanie Klientowi raportu z wyceny. Można w nim znaleźć tzw. część formalną, do której zaliczana jest analiza oraz podsumowanie wraz z wyceną. Raport najczęściej przekazywany jest w formie papierowej oraz elektronicznej.
Metody wyceny przedsiębiorstwa
Do wyceny przedsiębiorstwa najczęściej wykorzystuje się trzy metody. Są to metoda:
- dochodowa – wykorzystywane są projekcje finansowe i szacowany jest poziom ryzyka danego przedsiębiorstwa,
- majątkowa – suma poszczególnych aktywów,
- porównawcza – porównuje się firmę do spółki o podobnym zakresie.
Dzięki temu możliwa jest rzetelna wycena danej firmy.
O firmie ibpartner
Jak widać nie są to proste tematy, dlatego też warto tę sprawę oddać w ręce specjalistów. To firma z wieloletnim stażem, która w swoim portfolio ma takie firmy jak: Alior TFI, Copernicus, czy Altus. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie. Do oferty firmy prócz wyceny przedsiębiorstwa zalicza się doradztwo transakcyjne, czy wycenę instrumentów finansowych.