Jak wycenić przedsiębiorstwo

Zastanawiałeś się kiedyś, jak może wyglądać profesjonalna wycena przedsiębiorstwa? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się:

  • kiedy wycenia się przedsiębiorstwo,
  • jak przebiega proces wyceny,
  • jakie metody są stosowane do wyceny.

Kiedy wycenia się przedsiębiorstwo?

Istnieje kilka przypadków, w których konieczna jest wycena przedsiębiorstwa. Pierwszą sytuacją jest wystąpienie zmian własnościowych. Jest to sytuacja tzw. kupna-sprzedaży firmy, wyłączenie udziałów ze spółki lub też prywatyzację. Kolejnym powodem wyceny przedsiębiorstwa mogą być zmiany organizacyjne. Przykładami takich zmian są:

  • fuzja przedsiębiorstwa,
  • likwidacja lub podział,
  • przyjęcie nowych podmiotów.

Trzecim z powodów może być oszacowanie wysokości podatków i opłat. Mogą to być opłaty skarbowe, podatki lokalne lub ubezpieczenie. Wycena przedsiębiorstwa przydaje się również, gdy obliczane są wskaźniki finansowe lub szacowana jest możliwość zaciągnięcia zabezpieczenia finansowego w postaci kredytu.

Wycena – krok po kroku

Pierwszym z elementów jest określenie celu przeprowadzenia wyceny. Przykładowo, jeżeli likwidowane jest przedsiębiorstwo koniecznie należy ustalić wartość likwidacyjną firmy. W momencie, gdy dochodzi do sprzedaży udziałów należy wycenić wartość rynkową firmy.

Kolejny etap to zebranie od przedsiębiorstwa informacji na temat jej funkcjonowania potrzebne do wyliczeń. W momencie, kiedy zostaną zebrane potrzebne informacje, można rozpocząć właściwą pracę. Podczas analizy możliwa jest ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz trendy, w zakresie jej rozwoju. Kolejny etap to badanie konkurencji firmy. Zebrane dane są przedstawiane w formie raportu.

Ostatni krok to przekazanie Klientowi raportu z wyceny. Można w nim znaleźć tzw. część formalną, do której zaliczana jest analiza oraz podsumowanie wraz z wyceną. Raport najczęściej przekazywany jest w formie papierowej oraz elektronicznej.

Metody wyceny przedsiębiorstwa

Do wyceny przedsiębiorstwa najczęściej wykorzystuje się trzy metody. Są to metoda:

  • dochodowa – wykorzystywane są projekcje finansowe i szacowany jest poziom ryzyka danego przedsiębiorstwa,
  • majątkowa – suma poszczególnych aktywów,
  • porównawcza – porównuje się firmę do spółki o podobnym zakresie.

Dzięki temu możliwa jest rzetelna wycena danej firmy.

O firmie ibpartner

Jak widać nie są to proste tematy, dlatego też warto tę sprawę oddać w ręce specjalistów. To firma z wieloletnim stażem, która w swoim portfolio ma takie firmy jak: Alior TFI, Copernicus, czy Altus. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie. Do oferty firmy prócz wyceny przedsiębiorstwa zalicza się doradztwo transakcyjne, czy wycenę instrumentów finansowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ