Zakup nieruchomości jako forma lokowania kapitału

Stopy procentowe utrzymujące się od dłuższego czasu na rekordowo niskim poziomie sprawiają, że Polacy rezygnują z lokat bankowych i kont oszczędnościowych na rzecz innych form lokowania kapitału. Niemałym zainteresowaniem cieszy się zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Na co zwrócić uwagę kupując dom lub mieszkanie z myślą o ich wynajęciu albo późniejszej sprzedaży?

Atrakcyjna lokalizacja

To z pewnością jeden z najbardziej istotnych czynników decydujących o opłacalności inwestycji. Najkorzystniej jest nabyć mieszkanie lub dom w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Trójmiasto. Oczywiście liczy się też położenie w atrakcyjnej pod różnymi względami dzielnicy, a więc cieszącej się prestiżem bądź pozwalającej na korzystanie z oferty kulturalnej lub rozrywkowej. Największym zainteresowaniem wśród wynajmujących i kupujących nieruchomości cieszą się budynki położone w pobliżu centrum dużych miast oraz miejscach dobrze z nimi skomunikowanych. Nowe inwestycje powstają zazwyczaj na obrzeżach miast, jednak zdarzają się też oferty domów od dewelopera położonych w lokalizacjach zapewniających łatwy dojazd do centrum – przykładową ofertę w Warszawie znaleźć można np. tutaj. Poszukując odpowiedniego obiektu, który ma stać się lokatą kapitału, warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Powstające w okolicy konkretnej nieruchomości inwestycje wpływać będą na jej wartość, a także na zainteresowanie potencjalnych najemców.

Budownictwo

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego niesie pewne ryzyko, ponieważ na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy instalacje nie wymagają generalnego remontu. Oprócz kosztów związanych z transakcją trzeba więc liczyć się z ewentualnymi wydatkami związanymi z odświeżeniem mieszkania bądź domu czy też z bardziej zaawansowanymi pracami. Kupując nieruchomość prosto od deweloperów ten problem nie istnieje, a niektórzy z nich oferują mieszkania i domy „pod klucz”, do których można od razu się wprowadzić. Dla inwestora chcącego zarabiać na wynajmie jest to więc korzystne rozwiązanie, ponieważ nie musi on tracić czasu na prace wykończeniowe. Nowoczesne budownictwo to często również wyższej jakości materiały i zastosowanie technologii zapewniających lepszą izolację termiczną. Przed podpisaniem umowy warto jednak sprawdzić wiarygodność dewelopera, zapoznać się innymi realizowanymi przez niego inwestycjami i zweryfikować czy cieszy się on dobrą opinią wśród dotychczasowych klientów.

Inwestycja na miarę potrzeb

Osoby chcące inwestować w nieruchomości bardzo często dokonują transakcji z myślą o wynajmie mieszkania bądź domu oraz ich sprzedaży w przyszłości. Poszukiwanie zainteresowanych najemców może jednak zająć sporo czasu, podobnie jak wszystkie kwestie związane z udostępnieniem lokalu. Zapracowani inwestorzy mogą więc zdecydować się na skorzystanie z systemu condo, gdzie najem obsługuje specjalna firma. Obecnie można zarabiać w ten sposób nie tylko na pokojach hotelowych, ale również całych mieszkaniach.

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ