Karta kredytowa jest trochę jak piła łańcuchowa – to bardzo przydatne narzędzie, ale może spowodować straszliwe szkody, jeśli jest używane niewłaściwie. Dlatego zarówno w przypadku piły łańcuchowej, jak i karty kredytowej ważne jest, by wybrać właściwe narzędzie i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przedstawiamy 5 kwestii, które należy przemyśleć przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę karty kredytowej.
1. Przyzwyczajenia finansowe
Zanim wybierzesz kartę kredytową, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób masz zamiar jej używać. Czy jesteś osobą, która spłaca kartę co miesiąc, bez zwłoki, czy też będziesz miał z tym problem? Czy będziesz jej używał do płacenia za wszystko, czy tylko w nagłych wypadkach? Jeśli masz zamiar spłacać rachunek w całości co miesiąc, poszukaj karty bez opłaty rocznej i z krótszym okresem karencji – w ten sposób posiadanie karty będzie się wiązało z bardzo niewielkimi opłatami. Jeśli jednak będziesz korzystał z karty kredytowej każdego dnia, poszukaj karty z dużym limitem kredytowym i solidnym programem nagród. Jeśli będziesz używać karty tylko w nagłych wypadkach, wybierz kartę bez dodatkowych opłat, o niskiej stopie procentowej i niewielkich kosztach operacyjnych.
2. Stopa procentowa
Wiele banków oferuje karty kredytowe o różnych stopach procentowych. Może to być stopa stała lub stopa zmienna. Dzięki karcie o stałym oprocentowaniu wiesz, jaka będzie stopa procentowa z miesiąca na miesiąc; stopa procentowa karty ze zmienną stawką może być inna w różnych miesiącach. Jednak nawet karta o stałej stopie procentowej może wiązać się ze zmianami, wynikającymi na przykład z opóźnienia w spłacie lub przekroczenia limitu. Warto wziąć to pod uwagę, kiedy wybieramy kartę o stałej stopie procentowej, i pamiętać o terminowej spłacie.
3. Limit kredytowy
Jest to kwota pieniędzy, którą bank jest skłonny pożyczyć ci każdego miesiąca. W zależności od twojej zdolności kredytowej może to być tysiąc lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, żeby nie przekraczać limitu. Może to poważnie zaszkodzić twojej zdolności kredytowej, a do tego wiązać się z dodatkowymi opłatami.
4. Opłaty i kary
Opłaty związane z posiadaniem karty kredytowej są w większości przypadków podobne – obejmują przede wszystkim opłaty za transakcje, takie jak przelewy czy wypłaty gotówkowe. Szukaj kart z rozsądnymi opłatami. W przypadku gdy wykonujesz dużo przelewów, szukaj ofert bez opłat transakcyjnych. I nie płać dodatkowo za programy nagród. Jest wielu banków, które nie pobierają za nie dodatkowych opłat. Warto zapoznać się także z systemem naliczania kar za spóźnienia w płatnościach czy przekroczenie limitu. Niektóre karty kredytowe naliczają za to astronomiczne kwoty.
5. Programy lojalnościowe i nagrody
Wiele banków oferuje swoim klientom programy lojalnościowe, aby skłonić ich do korzystania z karty. Zakładając, że i tak dokonasz zakupów – a wystawca karty nie pobiera dodatkowych opłat za program nagród – może to być dla ciebie bardzo korzystne. Poszukaj programu, który jest elastyczny w przyznawaniu nagród, tak żebyś mógł wybrać takie, z których faktycznie będziesz korzystał.