Zakup maszyn poleasingowych staje się coraz częstszym rozwiązaniem, z którego korzystają zarówno osoby przymierzające się do założenia własnej firmy, jak i przedsiębiorcy planujący rozwój działalności. Jednak, czy inwestycja w używany sprzęt jest opłacalna?

Maszyny poleasingowe wydają się bardzo dobrą opcją dla przedsiębiorstw, które chcą kupić sprawny sprzęt dużo niższym kosztem w porównaniu z ich ceną rynkową. Taka inwestycja może być opłacalna, pod warunkiem uwzględnienia kilku istotnych kwestii.

Pochodzenie maszyn poleasingowych

Maszyny poleasingowe mogą pochodzić aż z trzech różnych źródeł:

  • sprzęt zwrócony po zakończonym kontrakcie leasingowym – gdy leasingobiorca nie zdecydował się na jego wykup
  • sprzęt zwrócony w ramach zakończonego wynajmu długoterminowego
  • sprzęt odebrany na skutek prowadzenia działań windykacyjnych – gdy leasingobiorca posiadał duże zaległości płatnicze lub doszło do innych naruszeń umowy.

Warto przy tym podkreślić, że tego rodzaju maszyny poleasingowe oferowane są w różnym stanie technicznym. Chociaż niekiedy mogą być niekompletne (dotyczy to przede wszystkim sprzętu odebranego w ramach działań windykacyjnych), najczęściej prezentują bardzo dobry stan i działają bez zarzutu.

Korzyści z zakupu poleasingowych maszyn przemysłowych

Kupno przemysłowych maszyn poleasingowych to rozwiązanie, które wyróżnia się wieloma zaletami. Poniżej prezentujemy najważniejsze korzyści.

  • Możliwość zakupu sprzętu w dużo niższej cenie

Jako że maszyny poleasingowe to sprzęt używany, oferowany jest w dużo niższej cenie niż wartość rynkowa. Dzięki temu przedsiębiorca może sporo zaoszczędzić, korzystając przy tym ze sprawnego urządzenia.

  • Dostęp do kilkuletniego sprzętu

Biorąc pod uwagę fakt, że umowy leasingowe trwają kilka lat, przedsiębiorstwo otrzymuje „młodą” maszynę. Dzięki temu jest w stanie zapewnić wydajną pracę przez długi okres użytkowania.

  • Dostęp do urządzeń w dobrym stanie technicznym

Maszyny przemysłowe poleasingowe to sprzęt o wiadomym pochodzeniu. Firmy leasingowe nie ukrywają żadnych informacji ani nie zatajają usterek, mówiąc jawnie o stanie technicznym. Dzięki temu nowy nabywca ma świadomość ewentualnych śladów użytkowania.

Najczęściej jednak takie maszyny prezentują dobry stan techniczny – firmy poleasingowe dbają o to, by urządzenia były naprawiane czy modernizowane w autoryzowanych serwisach. Ponadto żądają zwrotu sprzętu w odpowiednim stanie – zgodnie z zapisami umowy.

  • Zakup na fakturę z pełnym VAT

W większości przypadków maszyny poleasingowe sprzedawane są na podstawie faktury  VAT. Dzięki temu można nie tylko odliczyć podatek. Niektóre firmy leasingowe dają możliwość wzięcia w leasing używanego sprzętu – na podstawie faktury z pełną stawką VAT.

Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu poleasingowego…

Inwestycja w przemysłowe maszyny poleasingowe zwykle jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Aby jednak móc w pełni wykorzystać potencjał tego rodzaju transakcji, należy dokładnie zapoznać się z ofertą firm leasingowych. Ważne jest, by sprawdzić stan techniczny sprzętu oraz uzyskać pełną dokumentację na temat napraw czy serwisowania.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ