Wszyscy wiemy, że inwestowanie to coś co powinniśmy robić, aby zapewnić sobie spokojną emeryturę, niekoniecznie uzależniona od wypłat z ZUS. Dla wielu z nas inwestycje są nieosiągalne z uwagi na wysokie rachunki, raty kredytu czy co miesięczne wydatki, z których nie pozostaje nam zbyt wiele pieniędzy. Często także wydaje się, że inwestycje zarezerwowane są dla ludzi bogatych. Nic bardziej mylnego. Aby rozpocząć, nikt nie musi być milionerem. Co więcej, jeżeli nie mamy zbyt wiele pieniędzy, to odkładanie ich na przyszłość wydaje się tym bardziej racjonalne.

Bez względu na to czy inwestujemy 1 zł czy 1 milion zł, to zasady są zawsze takie same: Włóż pieniądze w coś dzisiaj, co myślisz że może wygenerować zysk w przyszłości. Inwestycje przy minimalnym wkładzie wymagają kilka podejść, które różnią się od wkładania dużych kwot pieniężnych.

Pracownicze fundusze inwestycyjne

Jeżeli twoja firma zaproponowała ci fundusz inwestycyjny i podpisałeś umowę z towarzystwem powierniczym, to zainteresuj się, czy wszystkie przekazywane przez ciebie pieniądze z wypłaty wykorzystywane są na lokatę środków w funduszu inwestycyjnym. Często bowiem zdarza się, że środki te są dywersyfikowane pomiędzy fundusz, a ubezpieczenie. W momencie, kiedy chcemy wypłacić nasze oszczędności, po latach okazuje się, że jest ich o wiele mniej, niż w ogóle wpłacaliśmy. Wynika to z prostego faktu, że osoby podpisujące z nami umowę, przemilczają fakt, że na przykład 70% składki wykorzystywana jest na nasze ubezpieczenie. Czy to wypadkowe, czy to na życie. Nie zmienia to jednak sytuacji, że tych pieniędzy już nigdy nie odzyskamy. Jeśli zatem posiadamy taki fundusz emerytalny, to warto zastanowić się, czy nie zrezygnować z ubezpieczenia, a zaoszczędzone pieniądze wykorzystać do naszych samodzielnych inwestycji.

Inwestowanie w ETF

Jedną z bardziej stabilnych form inwestycji ostatnich lat, jest inwestowanie w rynek amerykański. Można oczywiście kupować akcje amerykańskich spółek, ale najprostszą rzeczą jest zainwestowanie w całą gospodarkę. Jeżeli zwrócimy uwagę na wyniki indeksu S&P500, to zauważymy że od kilku lat osiąga on corocznie wzrosty. Niestety nie można inwestować pieniędzy bezpośrednio w indeksy giełdowe, ponieważ nie są one żadnego rodzaju akcjami. Ku naszej pomocy przychodzą tak zwane ETF-y. Są to fundusze, które mają niejako kopiować ruchy indeksów giełdowych. W Polsce można skorzystać z tak zwanego funduszu ETFSP500, który dostępny jest w wielu bankach lub domach maklerskich.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne samodzielnie

Pamiętaj o tym, że aby inwestować pieniądze, nie potrzebujesz zobowiązujących cię do systematycznych wpłat umów. Na dzień dzisiejszy, bardzo wiele banków posiada w swojej ofercie możliwość inwestowania pieniędzy, w tym także za pomocą funduszy inwestycyjnych. Tego rodzaju oszczędzanie sprowadza się do wybrania przez ciebie odpowiedniego funduszu, który nie wymaga zbyt wysokich minimalnych wpłat. Zdarza się bowiem, że niektóre fundusze ograniczone są do najniższych wpłat od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Takie nas nie interesują. Większość z nich umożliwia jednak inwestowanie już kwot od 100 zł. Za te pieniądze wykupujemy udziały uczestnictwa w funduszu i samodzielnie stwierdzamy, czy chcemy je wypłacić, czy może przenieść na inną lokatę kapitału.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ