Fundusze inwestycyjne jako forma oszczędzania

Pomnażanie własnego kapitału może być znacznie łatwiejsze niż samodzielne inwestowanie na giełdach papierów wartościowych, dając większe stopy zwrotu niż ma to miejsce przy lokacie bankowej. Ten rodzaj inwestowania wciąż jednak napotyka na barierę niezrozumienia w naszym kraju. Przełamujemy mity i pokazujemy prawdziwe oblicze tego typu inwestycji.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusze Inwestycyjne są jedną z form inwestowania pieniędzy. W przeciwieństwie do samodzielnego podejmowania decyzji, w tej formie całością zarządzają eksperci, od których zależą ostateczne zyski. Mogą być to FIO, czyli Fundusze Inwestycyjne Otwarte, gdzie przystąpić może właściwie każdy po wpłaceniu określonej sumy lub też FIZ, czyli Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, dostępne wybranym osobom. Dla wszystkich myślących o rozpoczęciu swojego inwestowania polecane są te pierwsze, jako odpowiednie na dobry start.

Przed wyborem funduszu inwestycyjnego

Należy zacząć od ustalenia własnego profilu inwestycyjnego. Dzięki temu dowiedzieć się można, w jakim zakresie ryzyka chcemy się poruszać, decydując się na wybór konkretnego TFI. Oczywiście, profil ten można w pewnym stopniu modyfikować w zależności od sytuacji, choć warto pamiętać o założeniach, jakie spowodowały podjęcie decyzji o rozpoczęciu lokaty swojego kapitału w danym miejscu.

Jak zacząć inwestowanie w fundusze inwestycyjne?

Instrumentów finansowych jest wiele i dlatego trudno się w nich zorientować, zwłaszcza osobom początkującym w roli inwestorów. Dlatego ważne jest ustalenie celu oszczędzania i własnego profilu inwestycyjnego. Można to zrobić z pomocą doradcy finansowego podczas spotkania. Niektóre z firm oferujących taką usługę posiadają również narzędzia online, służące pomocą w ustaleniu zakresu tolerowanego stopnia ryzyka.

Wybór strategii inwestycyjnej

Ryzyko to okazja do zarobku, ale zarazem większe zagrożenie niepowodzenia. Jeśli ktoś nie czuje w sobie agresywnego inwestora, może zdecydować się na lokatę w fundusze inwestycyjne o niskim stopniu ryzyka. Zajmują się one przede wszystkim inwestowaniem w rynek papierów dłużnych, czyli obligacji państwowych bądź komunalnych, a także zobowiązań spółek prywatnych. Tego typu działania pozwalają na stabilne osiąganie niskiej stopy zwrotu, co staje się opłacalne w dłuższym czasie. Nieco bardziej odważnie działający mogą szczególną uwagę zwrócić na fundusze mieszane, w których obecne będą także i akcje giełdowe spółek. Osoby o największym apetycie na ryzyko będą mogły spróbować inwestycji opartych wyłącznie na papierach wartościowych.

Ile kosztują fundusze inwestycyjne?

Bezpieczeństwo kosztuje, do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie ma się sprawa z tym, jak działają fundusze inwestycyjne. Każdy z takich funduszy pobiera opłaty. Będzie to opłata początkowa za przystąpienie do funduszu, opłaty manipulacyjne związane z codzienną obsługą, a niekiedy również i określony procent premii od osiągniętych zysków. Eksperci zarządzający nie pracują przecież za darmo, dając swoją wiedzę członkom funduszu. Z powodu opłat wiele osób sądzi o tym, że ta droga pomnażania kapitału jest nieopłacalna. To nieprawda, po prostu taka jest filozofia działania wszystkich TFI. Wynika z niej tylko tyle, że nie warto inwestować krótkoterminowo w tego rodzaju rozwiązania finansowe. Przy kilku miesiącach, po przeliczeniu wszystkich opłat, że stopa realnego zysku nie będzie duża. Ten rodzaj inwestowania po prostu sprawdza się w perspektywie kilku lat.

Gdzie szukać dobrych funduszy inwestycyjnych?

W momencie podjęcia decyzji o chęci spróbowania inwestycji w fundusze nie jest łatwo znaleźć jeszcze siłę na to, by szukać nieco dalej niż bank, gdzie posiada się konto. Owszem, często w bankach wybór jest spory, ale nie jest to taki zakres, jaki posiadają inni gracze na rynku. Wiele z towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia tego typu oszczędzanie, ponadto powstaje coraz więcej platform inwestycyjnych, gdzie można zacząć inwestowanie od małych kwot. Wybór zawsze powinien opierać się na uzyskaniu wiedzy, bo posiadanie celu i skłonność do ryzyka nie wystarczą bez zwrócenia uwagi na koszty. W tego typu porównaniach najlepiej wychodzą właśnie platformy inwestycyjne, oferowane przez różne firmy ubezpieczeniowe. Dlaczego warto o nich pomyśleć?

Zalety platform inwestycyjnych

Platformy inwestycyjne pozwalają swobodnie przenosić środki w ramach całości oferty instrumentów finansowych bądź w zakresie wybranego planu inwestycyjnego. Korzystając z ich usług można reagować na to, co dzieje się aktualnie na rynkach finansowych. Obecnie widać wyraźnie, że wzrasta ryzyko na giełdach papierów wartościowych, stąd też to tym bardziej warto szukać takich rozwiązań, które oferują również konkretne plany z pakietami odpowiednio dobranych funduszy inwestycyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje także doradztwo ekspertów finansowych, analizy rynkowe i inne udogodnienia, dostępne poprzez konto na platformie internetowej.

Odpowiedzialne inwestowanie wymaga nieco pracy, ale na pewno warto w ten sposób zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich dzieci. Dziś można zrobić to bardzo łatwo, dlatego warto zorientować się, co w danej chwili oferują fundusze inwestycyjne i przyjrzeć się im pod kątem wyboru najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ