Odpowiedzialne inwestowanie w oparciu o kredyt hipoteczny

Inwestowanie za pożyczone pieniądze – czy to w ogóle ma sens? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie, ale odpowiedzialne inwestowanie w oparciu o kredyt hipoteczny to naprawdę mądre rozwiązanie.

Zakup mieszkania na kredyt pod wynajem

Kredyt hipoteczny biorą zwykle ludzie, którzy potrzebują pieniędzy na zakup własnego domu lub mieszkania bądź na budowę domu. Jednak jest grupa ludzi, którzy traktują taki kredyt, jako inwestycję w przyszłość swoją i swoich dzieci. Za pieniądze z kredytu można inwestować w nieruchomości. Jeśli masz już swoje mieszkanie lub dom, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć kredyt na zakup drugiej nieruchomości – w tym momencie teoretycznie niepotrzebnej, ale w dłuższej perspektywie czasu jednak bardzo opłacalnej.

Odpowiedzialne inwestowanie w oparciu o kredyt hipoteczny polega zazwyczaj na zakupie za taki kredyt mieszkania, a następnie spłaty rat kredytu pieniędzmi zarobionymi na wynajmie tego mieszkania. Wielu ludzi posiadających zdolność kredytową wykorzystuje taki sposób bardzo sprytnie i spłaca właściwie cały kredyt dochodami z najmu. Nie ulega wątpliwości, że dziś zakup nowego mieszkania jest bardzo drogi. Drogie są nie tylko mieszkania nowe, dopiero co oddane przez deweloperów, ale też mieszkania z rynku wtórnego, nawet bardzo stare. Wielu młodych ludzi nie ma wystarczająco dobrej pracy i zdolności kredytowej pozwalającej na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania bądź budowę domu. Ci ludzie przez wiele lat wynajmują mieszkania lub domy, płacąc za to jednocześnie tyle, ile kosztuje miesięczna rata kredytu hipotecznego. Takie kredyty możesz porównać na hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych.

Inwestycja w mieszkanie

Wynajem dwupokojowego mieszkania w średniej wielkości mieście kosztuje około 1000 zł, plus media według zużycia. Zwykle jednak koszt wynajmu oscyluje w granicach 1200-1500 złotych. W przypadku osób prywatnych 8,5% zarobionej kwoty najmu trzeba odprowadzić do Urzędu Skarbowego, ale 91,5% zarobionych pieniędzy stanowi dochód właściciela mieszkania. Jeśli więc masz mieszkanie, które można wynająć za 1500 zł, to podatek za wynajem takiego mieszkania będzie wynosił zaledwie 127,50 zł, natomiast 1372,50 zł zostanie w Twojej kieszeni. Taka kwota jest wystarczająca na zapłatę miesięcznej raty, a i to dodatkowo przy założeniu, że rata jest wysoka z tego względu, iż kredyt został wzięty na stosunkowo krótki termin spłaty, na przykład na 20 lat. Mało tego, przy takiej miesięcznej kwocie można byłoby spłacić w ciągu 10 lat mieszkanie kupione za 164 000 zł, czyli kawalerkę w średniej wielkości mieście. W ciągu 20 lat za taką kwotę można spłacić kredyt na 300 tys. zł. Jeśli więc przyjąć, że młode małżeństwo wzięłoby taki kredyt na początku trwania swojego formalnego związku, to za 20 lat, kiedy ich przyszłe dziecko będzie wchodziło w dorosłość, może otrzymać od rodziców to mieszkanie, które nie kosztowało praktycznie nic lub niewielką kwotę w stosunku do jego wartości. Dodatkowo bierzemy pod uwagę, że z czasem wartość nieruchomości rośnie, więc takie odpowiedzialne inwestowanie w oparciu o kredyt hipoteczny to fantastyczne rozwiązanie. Jeśli tylko masz stabilną sytuację finansową i wiesz, że w najbliższym czasie wysokość Twoich zarobków się nie zmniejszy, to naprawdę dobrym rozwiązaniem jest zainteresowanie się takim kredytem na poważnie.

Jak dobrze zainwestować pieniądze z kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim warto sprawdzić na samym początku ranking kredytów hipotecznych, by zorientować się, jakie warunki oferują poszczególne banki. W drugiej kolejności dobrze byłoby spotkać się z doradcą kredytowym, który zweryfikuje wybrane oferty i doradzi w sprawie wyboru konkretnego kredytu. Warunkiem wygodnej spłaty jest ustalenie takiej wysokości raty i okresu kredytowania, by było to dla Ciebie odpowiednie. Jeśli masz gdzie mieszkać, to nie musisz się „spinać”. Możesz spłacać kredyt przez długi czas i płacić niższe raty lub zdecydować się na stosunkowo krótki termin spłaty i ostatecznie wydać na taki kredyt mniej.

Warunkiem udanej inwestycji tego typu jest znalezienie odpowiedniego mieszkania. Musisz wziąć pod uwagę, że najczęściej wynajmowane są mieszkania małe, jedno lub dwupokojowe. Trzy lub 4-pokojowe mieszkanie znacznie trudniej wynająć, bo jego wynajem jest drogi i nie opłaca się najemcom. Ma to swoje dobre strony, gdyż mniejsze mieszkania są tańsze i łatwiej uzyskać na nie kredyty. Dowiedz się więcej o kredytach hipotecznych i sprawdź ranking kredytów hipotecznych na stronie hipoteka360.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ