Jak oszczędzać na emeryturę?

Emerytura to dzisiaj słowo, które przeraża wiele osób. Niestety państwowe emerytury są zazwyczaj bardzo niskie. Teraz nieraz nie potrafimy sobie wyobrazić co by było, gdyby nasza pensja była niższa, a co dopiero później? Kiedyś przecież trzeba będzie kupić leki, specjalne buty. Ponadto każdy z nas chciałby będąc na emeryturze czerpać choć trochę przyjemności z życia… Jak zatem oszczędzać na emeryturę?

Oczywiście chyba najprostszym sposobem jest samodzielne odkładanie pieniędzy, Jednak samo odkładanie ich nic nie da. Oszczędzając bowiem co miesiąc 10% swojej pensji niestety musielibyśmy pracować około 60 lat, aby coś z tego mieć. Trzeba zatem albo odkładać więcej- jednak mało kto może sobie na to pozwolić, przecież trzeba też odłożyć na bardziej bieżące potrzeby albo też inwestować odłożone pieniądze.

Jak? Oczywiście giełda i Forex dają najwięcej zysków, jednak tu należy się wyuczyć twardych mechanizmów tej gry. Podobnie obligacje korporacyjne i inwestowanie w projekty mogą spowodować raczej utratę naszych oszczędności niż ich pomnożenie, jeśli nie nauczymy się odpowiednich zasad. Natomiast już obligacje państwowe, lokaty są bezpiecznymi i skutecznymi inwestycjami.

Ciekawym pomysłem może być również zakup mieszkania i następnie jego wynajem. Nawet jeśli będziemy musieli wziąć kredyt, to za pomocą pieniędzy z wynajmu po jakimś czasie go spłacimy, a później już mamy zysk dla siebie.

Istnieje także taka opcja jak fundusz emerytalny. Różne artukuły równie definiują to pojęcie, jednak ich założenie jest takie, że co miesiąc wpłacamy tam pewną sumę i następnie dana spółka zobowiązuje się do wypłacania nam pewnej sumy co miesiąc po przejściu na emeryturę. Podczas wybierania firmy warto dokładnie czytać warunki umowy.

Generalnie na koniec należy podkreślić, że możliwości jest wiele- każdy musi tutaj sam zadecydować, ile będzie potrzebował „dodatku” do emerytury i w związku z tym, jaka opcja będzie najlepsza dla niego. Warto jednak pamiętać, że naprawdę warto zacząć oszczędzać wcześniej- im wcześniej zaczniemy, tym mniejszą kwotę miesięcznie musimy przeznaczać na oszczędzanie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ