Zdolność kredytowa - czym jest i jak ją poprawić?

Dzisiaj niestety praktycznie każdy z nas ma jakiś kredyt- trudno tego uniknąć, kiedy zarobki nie są zbyt wysokie, a koszta np. nowego mieszkania czy samochodu są już bardzo wysokie. Jednak biorąc kredyt napotykamy na pewno trudności. Przede wszystkim wiążą się one z samym uzyskaniem kredytu i pojęciem zdolności kredytowej.

Co to jest zdolność kredytowa? Jest to zdolność do spłacenia kredytu. Bank musi się w jakiś sposób zabezpieczyć i sprawdza, czy danej osobie opłaca się udzielić kredytu. Jakie informacje bierze pod uwagę obliczając zdolność kredytową?

Przede wszystkim oczywiście wielkość dochodów, ale co ważniejsze ich regularność. Bank będzie bardziej skłonny udzielić kredytu osobie o nawet mniejszych dochodach, ale stałych. Następnie brane są pod uwagę: stan cywilny, historia dochodów oraz ilość osób w gospodarstwie domowym. Ponadto różne banki biorą pod uwagę jeszcze przeróżne inne czynniki, jak np. zawód itp.

Im większa nasza zdolność kredytowa, tym większe mamy szansę na uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach. Jak zatem poprawić naszą zdolność kredytową?

Na początek- warto zadbać o spłacenie wszystkich pozostałych zobowiązań np. kredytów, pożyczek itp. Ponadto warto w jakiś sposób obniżyć wiek kredytobiorców. Oczywiście nie zafałszujemy naszego wieku, ale np. możemy rozważyć wzięcie kredytu z partnerką, która jest młodsza.

Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać, jest obecność, choćby i niezbyt ogromnego wkładu własnego. Dobrym pomysłem jest również zmniejszenie liczby osób w gospodarstwie domowym. Warto również rozważyć wzięcie kredytu na dłuższy okres czasu. Wtedy poszczególne raty miesięczne są niższe, w związku z czym rośnie nasza zdolność do ich spłacenia.

Choć to może się również wydawać dziwną radą, to jeśli zamierzamy wziąć ślub z partnerem czy partnerką, to warto to zrobić przed wzięciem kredytu. Zwiększają zdolność kredytową również wybór stałych rat, czy kredyt w złotówkach.

Na koniec warto wspomnieć, że ponieważ każdy bank inaczej oblicza zdolność kredytową może się okazać, że uzyskamy kredyt w innym banku niż planowaliśmy i to w dodatku na korzystniejszych warunkach. Dlatego- jak radzą przeróżne artukuły i jak radzimy my- warto porównać ze sobą oferty poszczególnych banków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ