Znalezienie najlepszej karty kredytowej to po części sztuka, po części nauka. Żadna karta kredytowa nie jest lepsza od innych we wszystkich aspektach. Jednak, jeśli zrozumiesz, jakie masz opcje i zadasz właściwe pytania, możesz znaleźć kartę najlepiej pasującą do Twoich nawyków finansowych i sytuacji kredytowej. Oto cztery kroki, które pomogą ci znaleźć kartę dopasowaną do twoich potrzeb.

1. Sprawdź swoją zdolność kredytową

Dowiedz się, jak wygląda twoja zdolność kredytowa. Im lepszy wynik, tym większa szansa na zatwierdzenie kart kredytowych z lepszymi profitami. Jeśli jednak twój wynik nie jest zgodny z oczekiwaniami, dowiedz, co jest przyczyną problemu. Może masz jakieś niespłacone kredyty i jesteś na liście dłużników? A może spłacasz kredyt nieregularnie i nie zawsze w terminie? Zrób, co możesz, żeby to zmienić. Pospłacaj zaległe długi, zmień nawyki finansowe. Dzięki temu będziesz mógł starać się o kartę na dużo korzystniejszych warunkach.

2. Określ, jakiego rodzaju karty potrzebujesz

Najlepszą kartą dla Ciebie jest ta z funkcjami zaprojektowanymi do tego, aby spełnić Twoje szczególne potrzeby. Jeśli na przykład niewiele podróżujesz, nawet najlepsza karta podróżna na świecie nic ci nie da. Karta z ciągłym niskim oprocentowaniem może być dobrym rozwiązaniem dla ciebie, jeśli zamierzasz korzystać z niej w nagłych wypadkach lub jeśli masz nieregularny dochód i zdarza ci się nie spłacić salda w terminie. Z kolei karta kredytowa z nagrodami dobrze do ciebie pasuje, jeśli spłacasz saldo w całości co miesiąc i nigdy nie są ci naliczane odsetki. Te karty kredytowe mają zazwyczaj wyższą roczną stopę procentową, ale oferują większe premie, punkty czy mile lotnicze.

3. Ogranicz swoje opcje, zadając właściwe pytania

Biorąc pod uwagę swoje szczególne potrzeby, musisz zadać sobie i bankowi kilka pytań dotyczących konkretnej karty. Czy ta karta pomoże mi w budowie mojej zdolności kredytowej?  Ile kosztuje założenie konta, w tym opłata roczna?  Czy mogę później zmienić kartę na lepszą? Dzięki odpowiedzi na te pytania będziesz mógł wybrać kartę, która pozwoli Ci zbudować dobrą historię kredytową i przejść na kartę na bardziej konkurencyjnych warunkach.  Jeśli wiesz, że możesz spłacać kartę nieregularnie, poszukaj takiej, która daje ci wystarczająco dużo czasu na spłatę długu bez odsetek.  Jeśli zaś jesteś zainteresowany nagrodami, sprawdź, czy karta je oferuje, a jeśli tak, to jakie. Kolejnym pytaniem, które musisz zadać – tym razem sobie – jest to, w jaki sposób wydajesz pieniądze. Poszukaj karty, która zapewni najwyższe nagrody w kategorii, w których wydajesz najwięcej. Jeśli zamierzasz korzystać z karty za granicą, poszukaj takiej bez opłat za transakcje zagraniczne.

4. Złóż wniosek o kartę, która oferuje najwyższą ogólną wartość

Zawężanie wyborów jest łatwą częścią, ale podjęcie decyzji przy dwóch lub trzech podobnych kartach może być dość trudne. Jeśli już znalazłeś wyraźnego zwycięzcę po wykonaniu trzeciego kroku, gratulacje! Jeśli nie, czas na rundę rozstrzygającą. Przyjrzyj się uważnie różnicom. Nawet bardzo podobne do siebie karty nie są takie same. Określ jeszcze raz swoje priorytety, tym razem koncentrując się na szczegółach. Kiedy w końcu wybierzesz kartę, pamiętaj, że na wniosku możesz uwzględnić wszystkie dochody, do których masz dostęp, a nie tylko dochód osobisty. Dla studentów mogą to być pieniądze z dotacji i stypendiów lub dodatki od rodziców. W przypadku innych osób może to obejmować dochód współmałżonka.

Znalazłeś najlepszą kartę kredytową. Co dalej?

Wybór najlepszej karty kredytowej to ważna decyzja, ale ważne jest także to, by właściwie z niej korzystać. Używaj karty tak, aby uzyskać jak najwięcej za swoje pieniądze. Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt, opłacaj rachunek w każdym miesiącu i nie używaj zbyt dużej ilości dostępnego kredytu. A jeśli próbujesz zdobyć nagrody, użyj karty do codziennych zakupów i spłacaj rachunek w każdym miesiącu. Wybrana karta kredytowa powinna pomóc w osiągnięciu twoich celów finansowych w najbardziej przystępny i efektywny sposób, niezależnie od tego, czy próbujesz budować zdolność kredytową, pożyczać pieniądze czy zdobywać nagrody.

Więcej informacji na stronie Banku Zachodniego WBK – www.bzwbk.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ