Kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny, który wybrać?

Rozsądnym rozwiązaniem dla osób, które są jeszcze w stanie terminowo spłacać wszystkie zadłużenia jest rozłożenie w czasie długów. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową? Ostatecznie decydować się na kredyt gotówkowy konsolidacyjny czy hipoteczny?

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny – co warto o nich wiedzieć?

W sytuacji gdy warunki naszego dotychczasowego drogiego zadłużenia przestają być dla nas korzystne konsolidacja kredytów to niezawodna pomoc. Pogorszenie się sytuacji finansowej w porównaniu do okresu kiedy zaciągnęliśmy kredyt może spowodować niemałe problemy. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny jest sporym ułatwieniem dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia. Łączy wszystkie długi w jedno zobowiązanie ze zmniejszoną ratą, z niższym oprocentowaniem oraz jednym terminem płatności. Zmniejszenie wysokości raty miesięcznej skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania, co powoduje zwiększenie sumarycznych kosztów obsługi kredytu. Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny całą procedurę poprzedza analiza zdolności kredytowej – pozytywna decyzja kredytowa oznacza, że zobowiązania przeniesione do innego banku będą mogły być spłacone.

Wybrać kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny gotówkowy

Kredyt konsolidacyjny dzieli się na dwie kategorie – gotówkowy i hipoteczny. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jak w innych zobowiązaniach gotówkowych charakteryzuje się zbliżonym oprocentowaniem. Wydłuża się jednak okres kredytowania oraz pojawia się możliwość uzyskania niższego oprocentowania. Z kolei kredyt skonsolidowany hipoteczny posiada oprocentowanie zdecydowanie na niższym poziomie. Wiąże się to z wysoką ceną całkowitych kosztów, których nie unikniemy przy około 30 letnich zobowiązaniach, dodatkowo zabezpieczonych nieruchomością. Warto również pamiętać o prowizji za wcześniejszą spłatę, która obowiązuje w ciągu pierwszych lat kredytowania. Co więcej należy doliczyć inne koszty związane z uruchomieniem konsolidacji takie jak: opłata za wycenę nieruchomości, za ponowne wpisanie hipoteki do księgi wieczystej oraz prowizja, którą bank może pobrać, gdy uruchomiony nowy kredyt. Warto odpowiednio wcześniej zorientować się w bieżącej sytuacji finansowej i skorzystać np. z kalkulatora zdolności kredytowej, bez względu na to czy decydujemy się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny.

Pozytywna decyzja kredytowa – korzystne rozwiązania

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które wiedzą, że w najbliższym czasie nie będą w stanie poradzić sobie z regularną spłatą wszystkich swoich zobowiązań jest właśnie konsolidacja kredytów. Sama procedura nie jest skomplikowana. Najważniejsza jest pozytywna decyzja kredytowa. Dzięki niej będziemy mogli rozłożyć spłatę na dłuższy okres dodatkowo na bardzo korzystnych warunkach. Warto zatem dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i postawić na rozwiązania jakie oferuje kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ