Ostatnie kwartały zaprezentowały znaczący wzrost zainteresowania zakupem mieszkań w Polsce przez cudzoziemców. W Polsce chętnie inwestują zarówno zachodni inwestorzy, jak i osoby pochodzące ze wschodu.

Garść statystyk o cudzoziemcach w Polsce

Warto nadmienić, że wedle danych Urzędu ds. Cudzoziemców, Polska jest obecnie drugim najchętniej odwiedzanym krajem Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprzedza wyłącznie Wielka Brytania, jednak po wdrożeniu działań związanych z Brexitem, nasz kraj może okazać się najchętniej odwiedzanym, a także zamieszkiwanym krajem Unii.

Zdecydowanie najpopularniejszymi mieszkańcami polskich miast są obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Chińczycy, Włosi, Francuzi i Niemcy. W roku ubiegłym prawo do pobytu w Polsce uzyskało niemal 235 tysięcy osób. Sami Ukraińcy uzyskali 925 tysięcy wiz, które uprawniły ich do pracy w Polsce. Ponad 51% obcokrajowców przybywa do Polski w poszukiwaniu pracy. Niewiele mniej, bo około 42% przyjeżdża kształcić się na jednym z wielu polskich uniwersytetów.

Jakie mieszkania najbardziej interesują obcokrajowców?

Inwestorzy z Europy Zachodniej zdecydowanie częściej interesują się inwestycjami pod wynajem – głównie lokalami o metrażu od 25 mkw wzwyż o wysokim lub najwyższym standardzie. Głównie interesują ich lokalizacje umiejscowione w centrach dużych miast.

Obcokrajowcy z Ukrainy, Białorusi i Litwy zdecydowanie częściej poszukują nieco tańszych dwu- trzypokojowych mieszkań na obrzeżach dużych miast. Wśród Ukraińców i innych osób podchodzących ze Wschodu większą popularnością cieszy się rynek wtórny. Dużym motorem napędowym osiedlania się Ukraińców jest otwarty rynek pracy.

Jak wynika z danych MSWiA, obywatele Ukrainy do tej pory nabyli w naszym kraju ponad 64 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Łącznie w 2016 roku przez Ukraińców zostało zakupionych ponad 4 tysiące mieszkań i więcej niż 2 tysiące lokali użytkowych. Na drugim miejscu stoją Niemcy z wykupionymi ponad 43 tysiącami mkw.

Obcokrajowcy najchętniej inwestują na terenie województwa mazowieckiego (ponad 294 tys. mkw.), małopolskiego (99,2 tys. mkw.) i dolnośląskiego (57,2 tys. mkw). Zdecydowanie najchętniej wybierana jest Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Trójmiasto.

Jak wygląda kwestia formalna?

Obcokrajowcy z Unii Europejskiej chcący wynająć lub zakupić mieszkanie, nie muszą przedkładać żadnych dodatkowych dokumentów. Cudzoziemcom oferowane są niemal identyczne warunki kredytowania inwestycji. By zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, obcokrajowiec musi przedłożyć dokument, który potwierdza jego dochód przez minimum ostatnie sześć miesięcy. Jeśli dana osoba czerpie dochód z różnych źródeł, wówczas musi zaprezentować bankowi pełną dokumentację z okresu 12 miesięcy. By starać się o kredyt, obcokrajowcy z Unii Europejskiej muszą przedłożyć wyłącznie zaświadczenie z pracy. Mimo to, w sytuacji zwiększonego ryzyka kredytowania obcokrajowca, banki uciekają się do podniesienia wielkości marży kredytu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ