Bardzo często kredyt konsolidacyjny określany jest mianem kredytu refinansowego. Jednak są to dwa różne rodzaje kredytów. Ten pierwszy zaciągany jest w celu spłaty rozmaitych zobowiązań, zaś ten drugi to zamiana jednego kredytu na drugi – tańszy.

Zarówno kredyty konsolidacyjne, jak i refinansowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich zadaniem jest poprawa sytuacji finansowej osoby, która popadła w zadłużenie, czyli ma na swoim koncie kredyty i problem z ich spłatą. Konsolidacja lub refinansowanie to przyjazny model spłaty zadłużenia.

Kredyt refinansowy

W tym przypadku mamy do czynienia z zaciągnięciem nowego kredytu po to, aby spłacić ten, który wzięty został wcześniej. Jest to w związku z tym jeden z kredytów celowych. Wiąże się to na ogół z przeniesieniem spłaty kredytu do innego banku. Często liczyć można także na pozyskanie dodatkowej gotówki. Kredyt refinansowy to dobre rozwiązanie głównie w przypadku kredytów mieszkaniowych. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się z ustanowieniem hipoteki, czyli zabezpieczenia na nieruchomości. Dlaczego kredyty refinansowe cieszą się taką popularnością w przypadku spłaty kredytów hipotecznych? Wszystko z uwagi na wieloletni okres kredytowania.

Zaciągając kredyt na mieszkanie bądź dom, decydujemy się na zadłużenie na lata. W związku z tym może się okazać, że wcześniejsza spłata będzie naprawdę korzystnym rozwiązaniem. Refinansowanie to także wyjście odpowiednie w przypadku nagłej zmiany w sytuacji finansowej. Jeżeli udało się zwiększyć uzyskiwane dochody, można być pewnym lepszych warunków kredytowania. Przekłada się to także na wyższą zdolność kredytową.

Kredyt konsolidacyjny

To rozwiązanie skierowane do osób, które spłacają w tym samym czasie kilka kredytów. Z takiej spirali często trudno jest wyjść. Do tego dochodzą na ogół różne terminy spłat, które dodatkowo komplikują dość poważnie sprawę. Odpowiednie gospodarowanie domowym budżetem staje się bardzo trudne. W przypadku kredytu konsolidacyjnego wszystkie zobowiązania są sumowane, a my płacimy tylko jedną ratę.

Kredyt konsolidacyjny czy refinansowy?

Jak widać, ostateczna decyzja uzależniona jest od naszej sytuacji finansowej oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. Nie bez wpływu jest rodzaj zadłużenia, jaki mamy na swoim koncie. Jeżeli samodzielnie trudno podjąć nam decyzję, warto zdecydować się na pomoc doradcy kredytowego. To specjalista posiadający odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Wskaże nie tylko, który rodzaj kredytu jest w danym przypadku odpowiedni, ale pozwoli również znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytową. To doskonały sposób na uniknięcie błędnych decyzji kredytowych, które mogą skutkować poważnymi kłopotami finansowymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ