Regulowanie okien PCV

Funkcjonalność okien, jak wszystko inne ma swoją żywotność. Kiedy system okuć przestaje działać poprawnie, okna zacinają się lub nie domykają, tworząc szczeliny, konieczna jest ich regulacja, celem której jest przywrócenie sprzętu do właściwej formy użytkowania. Czy można wykonać ją samodzielnie?

Niewidoczne gołym okiem

Dawniej prostota okuć okiennych odznaczała się minimalistycznym bolcem i klamką z jęzorem. Dziś, nowoczesne systemy stworzone są z całą gamą podzespołów, sterowanych ręcznie lub automatycznie, a śruby rozmieszczone są na całym obwodzie ram i ościeżnic. To właśnie te wszystkie rolki, zaczepy, rozwórki i zawiasy tworzą funkcjonalizm okna, który sprzyja bezpieczeństwu mieszkańców i daje komfort użytkowania. Wszystkie te niewidoczne gołym okiem elementy, wymagają cyklicznej konserwacji, która wydłuża ich żywotność, a także dopasowuje okno do zmieniających się pór roku.

Regulacja okien – zrób to sam

Kiedy dokuczliwe stają się blokady klamki, lub tarcia spowodowane przesuwaniem ościeżnic, warto zlokalizować problem i przystąpić do naprawy. Samodzielna regulacja okien jest możliwa, jeśli użytkownik dokładanie zapozna się z budową sprzętu. Czynność odbywa się za pomocą prostych narzędzi technicznych i polega na docisku lub rozluźnieniu śrub w okuciach okiennych. W miarę tego, jaką dobierze się siłę docisku, okno mniej lub bardziej przylega do ramy okiennej. Możliwa jest także regulacja okuć z nachodzeniem skrzydła na ramę.

Kręcenie

O tym, jak wyregulować okno można dowiedzieć się z wielu, specjalistycznych filmików i poradników dostępnych w internecie. Raz przeprowadzona czynność zagwarantuje, że kolejne konserwacje będą już przebiegały sprawnie i szybko. Do podjęcia się prac niezbędny jest prosty klucz – IMBUS 4mm. Po otwarciu okna można łatwo znaleźć wszystkie niezbędne śruby i elementy, niezbędne do przeprowadzenia wymaganych prac. Punktów ryglowania może być od kilku do kilkunastu na każdym oknie. Każdy z nich oznaczony jest punktem neutralności. Dokręcając bolec do uszczelki, zwiększa się szczelność okien, natomiast przeciwny kierunek świadczy o ich rozszczelnieniu. Kiedy sprawdza się takie zastosowanie ?

Pory roku regulują okno

Regulacja okna lato/zima ma ogromne znaczenie w przypadku zmian pór roku i towarzyszącym im warunkom atmosferycznym, jakie panują na zewnątrz. Chłody i mrozy zimy wymagają, aby okna były uszczelnione, a nadmiar ciepła nie wydostawał się przez otwory i szpary. Ma to duże znaczenie ekonomiczne, także w przypadku opłacanych rachunków grzewczych. Latem natomiast, kiedy temperatury są wysokie, a powietrze suche, warto okna rozszczelnić, zapewniając tym samym swobodną cyrkulację powietrza i odpływ nagromadzonej w domu wilgoci. Świadomość powtarzania cyklów wraz ze zmianami pór roku ma duży związek nie tylko z komfortem mieszkania, ale także żywotnością samych okien. Nierozszczelnione latem okna, pod wpływem wysokich temperatur zaczynają „puchnąć” i może dojść do ich pęknięcia.

Majsterkowicz na własną rękę

Warto jednak pamiętać, że nie każdy czuje się majsterkowiczem, a samodzielna regulacja okien, może okazać się za trudna. Jeśli niepewność przerasta umiejętności, nie warto zabierać się za kręcenie uszczelkami na własną rękę, ponieważ nieumiejętnie wykonana praca, może przynieść przykre konsekwencje. Te natomiast mogą okazać się nieodwracalne i jedyną możliwością przywrócenia okna do poprzedniego stanu, będzie jego wymiana. Co ważne, jeśli okna podlegają jeszcze okresowi gwarancji, a gospodarz nieumiejętnie wykona regulację, rękojmia producenta nie obejmie wyrządzonej usterki. Warto czasem zasięgnąć pomocy u fachowców, którzy z pewnością zrobią to profesjonalnie i zapewnią właściwe działanie okien na najbliższy czas.

Okna mimo iż raz wprawione, wymagają ciągłej pielęgnacji, jak wszystkie inne sprzęty. Konstrukcja, składająca się mechanizmów może działać poprawnie tylko wówczas, gdy jest cyklicznie serwisowana. Dbając zatem o inne urządzenia własnego domu, warto także zwracać uwagę na okna. Tylko to zagwarantuje ich długoletnią funkcjonalność i użyteczność.

Więcej o regulowaniu okien PCV przeczytasz na http://oknotest.pl/okna-okucia/regulacja-okien-pcv-regulacja-okuc-okna

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ