CFD - co oznacza popularny skrót na giełdzie?

Rynek giełdowy to jeden z prężniej zmieniających się rynków finansowych. Przez kilkadziesiąt lat istnienia przeszedł wiele zmian i przechodzi je nadal. Po części zatraca też swój pierwotny charakter. Dziś oprócz realnych towarów i usług można na nim zarabiać również na spekulacjach. Jednym z najpopularniejszych jest obecnie rynek kontraktów CFD. To właśnie na nim można zarobić szybkie pieniądze. Niezbędna jest jednak odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Krótka historia giełdy

Pierwsze transakcje giełdowe były dokonywane przy pomocy kartek. Strony ze sobą rozmawiały, a później zapisywały wszystko na kartkach papieru. Tak dokonywano transakcji giełdowych. Wraz z rozwojem sieci telefonicznej nie było potrzeby, aby inwestorzy byli na miejscu. Wystarczyło, że zadzwonili do swojego maklera papierów wartościowych.  To od przekazywał zlecenie klientów na giełdę.

W latach 70. i 80. nastąpił też znaczny rozwój rynków finansowych. Do życia powołano różne instrumenty, które wcześniej były niedostępne. Zmieniał się też charakter rynków terminowych. Zaczęto je wykorzystywać do spekulacji na rynku stóp procentowych czy walutowych. Do tej pory wykorzystywano je wyłącznie do zabezpieczenia przed spadkami ceny towarów. Teraz zaczęto na nich zarabiać. To tego wszystkie transakcje odbywają się za pomocą intermetu.

Jaki jest rynek kontraktów?

Po pierwsze: regulowany. Takie kontrakty można zawierać jedynie na giełdach długoterminowych. To właśnie one regulują wielkość kontraktu, cenę, ale też odpowiada za rozliczenie stron. Określone z góry warunki sprawiają, że rynek taki jest mało elastyczny. Zainteresowany inwestor musi więc kupić odpowiednią ilość danego waloru. Przy tego typu kontraktach dochodzi do częstych zmian cen, dzięki czemu jest możliwość codziennego zysku, często bardzo znacznego. Aby jednak prawidłowo przewidzieć odpowiedni ruch trzeba znacznego doświadczenia.

Rynek kontraktów jest też typowym rynkiem pozagiełdowym. Oznacza to, że jest on całkowicie zorganizowany poza główną giełdą. Nie ma więc jednego miejsca ani siedziby, w którym dokonywane są wszystkie transakcje. W dzisiejszych czasach ma to co prawda coraz mniejsze znaczenie. Rynek pozagiełdowy zaś wykorzystywany jest coraz częściej jako zabezpieczenie głównych transakcji, np. przed ryzykiem walutowym czy stopy procentowe. Mogą one np. zabezpieczać przed zmianą kursów na umowy.

Czym jest kontrakt CFD?

Jednym z przykładów rynków kontraktów jest CFD, czyli Contract for Difference. W tłumaczeniu na język polski oznacza to kontrakt na różnice. Ten typ rynku powstał w 1990 r. w Wielkiej Brytanii. Stworzono go, aby ominąć podatek od transakcji papierami wartościowymi notowanymi na giełdzie.

Występują na nim brokerzy. To oni określają dokładny wygląd oraz przebieg sytuacji na rynku. Wszystkie transakcje zawierane są za pomocą odpowiednich platform. Jedną z nich jest Meta Tader. Na rynku kontraktów CFD dostępne są praktycznie wszystkie rynki finansowe. Najbardziej popularne to kurs par walutowych, indeksy, akcje, surowce i in. w sumie szacuje się, że można znaleźć nawet 3000 różnych instrumentów.

Zadaniem do spełnienia na rynkach CDF jest spekulacja. Użytkownik nie kupuje akcji, nie przenosi prawa własności. Jedyne co, to wskazuje kierunek wahań kursu. Jeśli będzie on wytypowany prawidłowo osiągnie zysk. W innym przypadku zaś straci. Kontrakty CFD mogą oferować bardzo atrakcyjne warunki. Jest to możliwe dzięki organizacji tego rynku. Wszystko odbywa się w wirtualnej przestrzeni: łatwo, szybko i bez dodatkowych kosztów. Możliwość zastosowania dźwigni finansowej zaś kusi możliwościami. Warto jednak się powstrzymać i zainwestować na chłodno, po dość dokładnej analizie. Tylko w takiej sytuacji jest możliwe regularne zarabianie na rynkach finansowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ