Funduszy na rynku funkcjonuje naprawdę wiele, które z nich rzeczywiście odpowiadają naszym wymaganiom? Myśląc o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem powinniśmy sprawdzić wszystkie dostępne opcje.
Rynek akcji i działające na nim fundusze inwestycyjne to temat rzeka. Funduszy na rynku funkcjonuje naprawdę wiele, które z nich rzeczywiście odpowiadają naszym wymaganiom? Myśląc o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem powinniśmy sprawdzić wszystkie dostępne opcje.
Istnieje wiele rodzajów funduszy: pieniężne, dłużne, akcyjne, absolutnej stopy zwroty, mieszane i wiele innych. Każdy jest inny, specyficzny i dostosowany do wymagań innego segmentu klientów. To jednak nie wszystko. Fundusze klasyfikujemy także z uwagi na inne kryteria, choćby uwarunkowania prawne (fundusze otwarte i zamknięte) lub geograficzne (polskie, zagraniczne i globalne). Jednak, jak informują eksperci, najważniejsze jest „spektrum inwestycyjne”. To właśnie ono pozwala racjonalnie ocenić poziom ryzyka funduszu.
Dlaczego kwestia ryzyka jest tak istotna? Zwłaszcza ostatnio, gdy okazuje się, że inflacja przebiła poziom zakładany przez Narodowy Bank Polski (NBP) lokaty bankowe, obligacje skarbowe czy konta oszczędnościowe mogą stać się passé. Wymienione powyżej sposoby oszczędzania są z reguły dość nisko oprocentowany. Zysk, który w normalnych warunkach z nich uzyskujemy nie jest wielki – za to pieniądze są całkowicie bezpieczne i nie ma żadnego ryzyka straty. Oprócz jednego – inflacji. Jeśli nisko oprocentowana lokata przyniesie zysk, to może się okazać, że nawet jeśli mamy więcej pieniędzy niż przed umieszczeniem ich na lokacie, ich siła nabywcza jest niższa niż wcześniej. Czyli choć nominalnie mamy więcej pieniędzy, to możemy za nie kupić mniej. Wielu, widząc pojawiający się problem na horyzoncie, instynktownie szuka sposobu na pomnażanie majątku poprzez rynek akcji i fundusze.
Czym zatem jest fundusz pieniężny, zwany również gotówkowym? To jeden z tych, którym przypisuje się najniższe ryzyko inwestycyjne. Niestety odbija się to również na zysku – który zgodnie z zasadą niższego ryzyka, jest po również po prostu niższy. Wciąż jednak o wiele wyższy niż ten oferowany przez lokaty bankowe. Fundusz gotówkowy inwestuje wyłącznie w instrumenty rynku pieniężnego i depozyty o terminie zapadalności nie dłuższym niż dwanaście miesięcy.
Jeśli myślisz nad kupnem akcji, inwestowaniem i pomnażaniem swoich pieniędzy, a obawiasz się inflacji – fundusze pieniężne mogą być odpowiedzią na twoje potrzeby.