W co inwestować małe kwoty?

Zabraliśmy się za oszczędzanie. Wkrótce, odkładając każdego miesiąca pewną sumę będącą najlepiej w granicach 10% dochodów, zbiera nam się na koncie pewna większa suma, której jednak nie można by nazwać bogactwem. Wiadomo, że jeśli tak ją po prostu pozostawimy na koncie, będzie nas coraz bardziej kusić, aby ją wydać na przyjemności. W efekcie całe oszczędności się rozpłyną. Co zatem warto zrobić, aby nie stracić wszystkiego?

Przede wszystkim warto uzbierane pieniądze w coś zainwestować. I choć wydawać by się mogło, że tak małych kwot nie ma sensu inwestować, jest to mylne założenie. Bowiem warto inwestować nawet tak drobne kwoty, gdyż przede wszystkim wyrobimy sobie nawyk oszczędzania. Ponadto małe kwoty po pewnym czasie staną się większymi kwotami, które pozwolą nam na bardzo poważne inwestycje.

A zatem podstawową inwestycją, która nadaje się do małych kwot są oczywiście lokaty bankowe. Jest to generalnie bezpieczny sposób oszczędzania. Tu jednak warto wkładać pieniądze na lokaty krótkoterminowe i szukać coraz to korzystniejszych ofert.

Oczywiście można również odłożyć daną sumę na konto oszczędnościowe. Nie zarobimy co prawda na tym zbyt wiele, jednak opłaty za wyjmowanie pieniędzy z tego konta powstrzymają nas od wydania naszych oszczędności.

Innym sposobem na inwestowanie oszczędności są obligacje skarbowe. Są one w pełni bezpieczne. Warto dodać, że nie muszą to wcale być koniecznie obligacje polskie- możemy wybrać jakiś kraj o rozwiniętej i stabilnej gospodarce i tam inwestować. Nieco bardziej ryzykowną opcją, wymagającą pewnej wiedzy i umiejętności są obligacje korporacyjne.

Warto także zastanowić się nad sobą- oszczędności można bowiem zainwestować w samych siebie. Może to być np. kurs doszkalający, dzięki któremu nasza pensja wzrośnie, kurs języka obcego, dzięki któremu zajmiemy bardziej odpowiedzialne stanowisko. Jak widać- choć wydamy pieniądze to szybko nam się one zwrócą!

Dobrze jest również spojrzeć, czy części oszczędności nie powinniśmy przeznaczyć na jakieś naprawy w domu, zakupy nowych sprzętów, lepsze artykuły spożywcze itp. Dla przykładu- jeśli wydamy pewną sumę kupimy zmywarkę do naczyń, dzięki której będziemy zużywać mniej wody to szybko wydana kwota nam się zwróci!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ