Dzisiaj dbamy o to, aby oszczędzać. Generalna zasada mówi nam, że powinniśmy oszczędzać chociaż 10% swoich dochodów. W ten sposób po pewnym czasie znajduje się na naszym koncie jakaś suma pieniędzy. I tu pojawia się pytanie- co z nimi zrobić? Wydać? Oszczędzać dalej? Dobrym pomysłem jest na pewno inwestowanie. Jednak w co zainwestować oszczędności?
Wcześniej jednak, zanim zaczniemy inwestować, należy dokładnie określić sumę pieniędzy, którą możemy przeznaczyć na inwestycje. Czasem okazuje się bowiem, że nasze oszczędności są w rzeczywistości znacznie mniejsze- potrzebujemy bowiem dokonać napraw w samochodzie, kupić nową lodówkę, czy zakupić jakieś artykuły do domu itp. Ponadto należy zastanowić się, czy chcemy podejmować ryzyko, czy perspektywa utraty części oszczędności nas przeraża czy też liczymy się z tym?
Jeśli preferujemy raczej bezpieczne inwestycje to idealną opcją będzie lokata. Tutaj po prostu wybieramy najlepszą ofertę i wrzucamy na lokatę część oszczędności, wyjmując po upływie lokaty odpowiednio wyższą kwotę. Warto jednak pamiętać, że korzystając z lokaty „zamrażamy” na pewien czas oszczędności- nie mamy ich jak wyjąć.
Innym bezpiecznym typem inwestycji są obligacje skarbowe. Tutaj mało zarabiamy, jednak tracimy praktycznie tylko i wyłącznie wtedy, jeśli kraj zbankrutuje.
Nieco bardziej ryzykowną, ale dającą już większe zyski inwestycją są obligacje korporacyjne. Tu jednak trzeba posiąść pewną wiedzę, aby nie zmarnować oszczędności. Trzeba mianowicie nauczyć się jakie są zabezpieczenia, przeanalizować poszczególne spółki, obliczyć zysk i ryzyko. W efekcie mija kilka dni zanim podejmiemy pierwszą próbę zakupu obligacji.
Nieco mniejszym ryzykiem niż obligacje korporacyjne a większymi zyskami charakteryzuje się finansowanie projektów. W skrócie- firma potrzebuje pieniędzy na dany projekt, my je dajemy, a później odbieramy jakiś procent zysków plus wyłożoną sumę.
Teraz oczywiście dochodzimy do chyba najbardziej ryzykownej i jednocześnie potencjalnie najbardziej opłacalnej inwestycji jaką jest gra na giełdzie lub Forex. Tu jednak trzeba zdecydowanie podkreślić, że takie inwestycje wymagają pewnych zdolności, siły charakteru i umiejętności pogodzenia się z porażką.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że istnieje całą gama przeróżnych inwestycji alternatywnych. Jeśli zatem świetnie się na czymś znamy albo coś lubimy warto popatrzeć czy nie znajdziemy w takiej swojej dziedzinie inwestycji idealnej dla siebie np. inwestycji w metale szlachetne, stare książki, wina itp.