Kredyt czy pożyczka konsolidacyjna

Na rynku istnieje szeroki wybór instrumentów finansowych. Popularne są kredyty, ale także różnego rodzaju pożyczki konsolidacyjne. Warto znać różnice pomiędzy pożyczką a kredytem, aby zastanowić się, która opcja jest bardziej opłacalna, a także czym w istocie jest pożyczka konsolidacyjna.

Czym charakteryzuje się kredyt?

Kredyty to produkty przyznawane przez bank, w oparciu o prawo bankowe i cywilne. Uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Kredyty przyznawane są często na wiele lat, a ich oprocentowanie określa w dużej mierze oficjalna stopa procentowa obowiązująca w danym kraju. Aby uzyskać kredyt w banku bardzo często trzeba dostarczyć placówce odpowiednie dokumenty, które potwierdzają między innymi stałe zatrudnienie. Jest wiele rodzajów kredytów – hipoteczny, gotówkowy,  czy kredyt na samochód. Często zobowiązania te można połączyć za pomocą konsolidacji w jedno. Kredyty konsolidacyjne charakteryzuje blog kredytexpress.pl, pomagają one w terminowej spłacie większej liczby zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny jest płatny, jednak w perspektywie długoterminowej ogólne raty wszystkich zobowiązań mogą przy jego zastosowaniu znacząco się zmniejszyć. Kredyty są tańsze niż pożyczki, choć opłaty w dużej mierze zależą od typu kredytu.

Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest pożyczka konsolidacyjna, warto wspomnieć, że pożyczki są przyznawane na nieco innych zasadach niż kredyt. Firmy pożyczkowe nie działają w oparciu o prawo bankowe, a cywilne, dodatkowo mogą ustalać dużo wyższe oprocentowanie swoich produktów. Pożyczki przyznawane są zazwyczaj na krótki czas i małe kwoty, jednak z uwagi na minimum formalności, jakie towarzyszy wnioskowaniu o pożyczkę, koszty i oprocentowanie takiego produktu są dużo większe niż w przypadku kredytów. Często zdarza się, że wszystkie pożyczki, jakie zostały zaciągnięte, trudno jest spłacić – z pomocą przychodzi pożyczka konsolidacyjna, która działa na podobnej zasadzie, jak kredyt konsolidacyjny. Warto jednak zaznaczyć, że pożyczka konsolidacyjna, pomimo iż jest de facto zebraniem wszystkich zobowiązań w jedno, może klienta sporo kosztować i nie oferować tak atrakcyjnych warunków, jak kredyt w banku.

Co jest lepsze – pożyczka konsolidacyjna, czy kredyt?

Jak już zostało wspomniane, kredyty są nieco tańsze niż pożyczki. Cechą kredytu jest jednak to, że jest on udzielany na wiele lat, co sprawia, że jego raty są niższe. Tak też jest w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Natomiast pożyczka konsolidacyjna to rozwiązanie raczej krótkoterminowe, choć oczywiście zdarzają się także pożyczki rozłożone nawet na kilka lat – jednak w większości pożyczka konsolidacyjna ma za zadanie zebrać w jedno wszystkie inne pożyczki i zaoferować szybszą ich spłatę. Za pożyczkę konsolidacyjną możemy jednak sporo zapłacić – jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, warto zastanowić się także nad wyborem kredytu konsolidacyjnego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ