Czym jest odszkodowanie z OC?

Odszkodowanie z OC to rodzaj rekompensaty wypłacanej poszkodowanemu z polisy należącej do sprawcy szkody. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest rodzajem zabezpieczenie finansowego na wypadek, gdy ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawy wyrządzonej szkody.

Tego rodzaju świadczenia kojarzone są głównie z wypadkami komunikacyjnymi. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jednak lista osób zobowiązanych do posiadania OC jest dużo dłuższa. Każdy adwokat, radca prawy, notariusz, komornik, architekt czy nawet rolnik zobowiązany jest do posiadania owego ubezpieczenia.

O czym należy pamiętać starając się o uzyskanie odszkodowania z OC

Jest kilka istotnych rzeczy, o jakich należy pamiętać starając się o uzyskanie odszkodowania z OC. Najczęściej spotykaną sytuacją, w której będziemy starać się o uzyskanie odszkodowania z OC jest uczestnictwo w wypadku komunikacyjnym. Takie sytuacje są niezwykle stresujące. Dlatego jest kilka rzeczy, o których należy absolutnie pamiętać. Po pierwsze należy ustalić sprawce wypadku i poszkodowanego. Jeżeli dojście do porozumienia między uczestnikami wypadku jest niemożliwe należy wezwać policję, która ustali przebieg wydarzeń i ustali po czyjej stronie leży wina. Po drugie, zebranie niezbędnych informacji takich jak: dane personalne sprawcy wypadku (imię, nazwisko, pesel), numer polisy OC oraz numer rejestracyjny i marka jego pojazdu. Jeżeli w wyniku wypadku nastąpił uszczerbek na zdrowiu, który nie pozwala nam na zebranie tych informacji możemy być pewni, że informacje te zostały zebrane na miejscu wypadku przez policje. Bez tych informacji nie będziemy w stanie uzyskać żadnych środków na pokrycie wyrządzonych nam szkód.

Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z OC?

Uzyskanie odszkodowania to proces rozłożony w czasie. Często jednak samochód potrzebny jest nam zaraz po wypadku. Chcąc skutecznie ubiegać się o otrzymanie odszkodowania z OC (więcej na http://castellum.com.pl/nasze-uslugi/odszkodowania-z-oc) należy powstrzymać się od samodzielnego usuwania szkód na własny koszt. Można natomiast skutecznie ubiegać się o prawo do samochodu zastępczego, którego koszt zostanie pokryty z polisy sprawcy. Ważne jest również sporządzenie dokładnej dokumentacji fotograficznej poniesionych szkód najlepiej już na miejscu wypadku. Aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie należy jak najszybciej poinformować firmę ubezpieczeniową sprawcy o zajściu i dostarczyć im skompletowaną dokumentacje. Ścieżek likwidacji szkód jest kilka: szybka wypłata na konto bez kontaktu bezpośredniego z przedstawicielem firmy, odszkodowanie w formie gotówki wypłacone na podstawie oględzin rzeczoznawcy, czy rozliczenie bezgotówkowe na podstawie faktur za naprawę auta. Co zrobić w sytuacji, gdy mamy problem z wyegzekwowaniem naszej należności lub ubezpieczyciel zaniża należną nam kwotę? Najlepiej zgłosić się do kancelarii zajmującej się odzyskiwaniem należności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ