bik

BIK to baza, w której gromadzone są informacje, na temat postępów w spłacie kredytów każdego kredytobiorcy. Można się stamtąd dowiedzieć czy zobowiązania były spłacane na czas, czy wystąpiły jakieś opóźnienia i czy dana osoba jest wiarygodnym kredytobiorcą. Jak sprawdzić swój BIK i po co warto to robić? Podpowiadamy.

Skąd w BIK biorą się dane na nasz temat?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, skąd tak szczegółowe informacje na nasz temat biorą się w BIK. Odpowiedź jest prosta – przesyłają je tam banki oraz prywatne instytucje pozabankowe, które z nim współpracują. Za każdym razem, gdy składasz wniosek o kredyt lub pożyczkę, taka informacja zostaje przekazana do BIK. W takim wniosku znajduje się wiele informacji na temat kredytobiorcy, dzięki czemu BIK wie o nas naprawdę wiele. W BIK znajdują się też informacje na temat spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązań. Każdy bank, zanim udzieli kredytu danej osobie, może sprawdzić, czy będzie ona w stanie spłacać zobowiązanie i czy do tej pory nie uchylała się od obowiązku spłaty w innych placówkach. Informacje aktualizowane są na bieżąco aż do momentu, w którym kredytobiorca ureguluje całe zobowiązanie. Jeśli będzie robić to sumiennie, zyska pozytywną ocenę w BIK, która ułatwi mu staranie się o kredyty.

Czy historia spłat jest przechowywana w BIK?

Jeśli regularnie spłacałeś swoje zobowiązanie, a nawet zrobiłeś to przed czasem, to z pewnością chciałbyś, aby taka informacja była widoczna dla innych banków. Wystarczy, że podpiszesz zgodę na przetwarzanie danych, a informacje o spłaconym kredycie będą widoczne nawet przez 5 lat. Dzięki pozytywnym wpisom w BIK, klient banku jest bardziej wiarygodny i może liczyć na atrakcyjniejsze oferty. Warto więc stale budować swoją historię kredytową i zgodzić się na przetwarzanie danych na nasz temat przez Biuro Informacji Kredytowej.

Po co sprawdzać swój BIK i jak to zrobić?

Jak sprawdzić swój BIK https://habzafinanse.com.pl/jak-sprawdzic-swoj-bik-poradnik-krok-po-kroku/? Wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej, założysz konto, zalogujesz się na nim i pobierzesz darmowy raport na swój temat. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedzieć, jak wyglądasz w oczach banku i czy wszystkie zobowiązania zapłaciłeś w terminie, ale także, czy ktoś nie wyłudził pożyczki na Twoje dane. Swój BIK warto sprawdzać chociaż raz na pół roku, aby cały czas być na bieżąco z informacjami na swój temat.

Informacje zawarte w BIK są sprawdzane przed udzieleniem każdego kredytu w banku, dlatego warto zadbać o swoją pozytywną ocenę wystarczająco wcześniej. Im lepsza ocena punktowa w BIK, tym większe są Twoje szanse na otrzymanie upragnionego kredytu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ