budżet

Pojęcie budżetu domowego powinno być dobrze znane każdej dorosłej osobie. Człowiek posiadający pieniądze, którymi może dowolnie dysponować, musi umieć planować wydatki, biorąc pod uwagę koszty utrzymania oraz wiele innych kwestii. Sprawne zarządzanie budżetem domowym pozwala na znalezienie oszczędności i lepsze gospodarowanie posiadanymi zasobami pieniężnymi. Zarządzania domowym budżetem można się nauczyć i warto to zrobić niezależnie od wieku.

Gdzie szukać porad dotyczących budżetu domowego?

Dla wielu osób wiedza z zakresu finansów, czy ekonomii jest wiedzą tajemną. W szkołach brakuje zajęć, w czasie których młodzi ludzi mogliby nabywać umiejętności pozwalających im np. kontrolować swoje wydatki i planować je w dłuższej perspektywie. Chcąc zapanować nad swoimi środkami finansowymi, musimy na własną rękę się dokształcać, na szczęście dostępnych jest wiele źródeł, które mogą nam to ułatwić. Porady dotyczące domowego budżetu znajdziesz w serwisie oszczedzanienaetacie.pl, a także na innych stronach i blogach poświęconych tej tematyce.

Mądre zarządzanie swoimi pieniędzmi daje poczucie bezpieczeństwa. Mając kontrolę i poczucie panowania nad wydatkami możemy oszczędzać, a nawet inwestować i pomnażać w ten sposób swoje dochody.

Jak mądrze zarządzać domowym budżetem?

Aby zacząć panować nad swoim prywatnym budżetem należy określić, jakie są nasze miesięczne dochody, a następnie wprowadzić w życie kontrolę wydatków. W tym celu należy zapisywać każdy, nawet najmniejszy wydatek. Pomóc w tym może zbieranie paragonów, przydatna jest też aplikacja do kontroli wydatków na telefon. Jeśli nie lubimy korzystać z tego typu urządzeń, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisywać i prowadzić budżet domowy w zeszycie. Popularni blogerzy, zajmujący się tematyką finansów oferują różnego rodzaju programy ułatwiające zarządzanie prywatnymi finansami, bez trudu można znaleźć w internecie także porady jak stworzyć plik Excel, ułatwiający kontrolę wydatków.

Oczywiście trudność związana z zarządzaniem finansami rośnie wraz z ilością członków rodziny, gdyż powoduje to, że wydatki rosną, a zebranie ich w jednym miejscu to nie lada wyczyn. Bardzo ważne jest jednak, by świadomie prowadzić budżet rodziny, a z czasem stanie się to coraz łatwiejsze.

Jak zaplanować budżet domowy?

Aby dobrze zaplanować budżet domowy, należy spisać wszystkie stałe koszty, a więc opłaty takie, jak:

– czynsz,

– opłaty za media,

– raty kredytów lub innych zobowiązań,

– opłaty za zajęcia dodatkowe (np. kursy językowe),

– opłaty za żłobek lub przedszkole.

Oczywiście są to tylko przykłady, każdy może mieć nieco inne koszty stałe. Na podstawie przeprowadzonej kontroli wydatków, trzeba określić, ile miesięcznie wydajemy na jedzenie, alkohol, wyjścia do kina, czy inne przyjemności. Kiedy już zsumujemy wszystkie koszty, otrzymamy informację, czy posiadamy jakąś kwotę wolną, którą warto przeznaczyć na tworzenie swojej poduszki finansowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ