Badania pokazują, że czterech na dziesięciu Polaków oszczędza swoje dochody. Sposoby oszczędzania pieniędzy są bardzo różne – od wydawania mniejszych kwot na codzienne funkcjonowanie po inwestowanie. Jednocześnie jak się okazuje, całkiem spore kwoty z domowego budżetu po prostu wypływają. Polacy niejako na własne życzenie, na skutek spontanicznych i nieprzemyślanych transakcji, kupują drożej. O jakich transakcjach mowa? Chodzi o zakup obcych walut. W okresie przedwakacyjnym kantory przeżywają oblężenie. Wówczas najwięcej osób wymienia walutę, nie bacząc na cenę kursu. Takie pozbawione logiki postępowanie prowadzi do zubożenia portfela konsumenta. Z punktu widzenia ekonomii gospodarstwa domowego lepiej, gdy z pozoru prosta czynność wymiany waluty odbywa się w określonym miejscu i czasie – oczywiście wówczas gdy kurs kupna jest najniższy. Jak postępować? Eksperci podpowiadają – ważne, aby przestrzegać 7 podstawowych zasad.

Śledzenie kursu walut

Nie jest tajemnicą, że zakup waluty powinien być poprzedzony analizą kursów. Warto, co pewien czas przeglądać tabele kursów i sprawdzać, jakie na rynku walutowym panują tendencje.

Bez pośpiechu i nie na ostatnią chwilę

Nie warto zostawiać transakcji na ostatnią chwilę – tuż przed wyjazdem czy spłatą kredytu, ponieważ właśnie wtedy waluta może być najdroższa. Jeśli aktualna kwota sprzedaży jest wysoka, warto się wstrzymać przez kilka dni.

Zapasy waluty z korzyścią

Niech dobre kursy walut będą okazją do zrobienia zapasów waluty. Warto poświęcić oszczędności na zakup waluty w korzystnej cenie. Cenowa okazja może przytrafić się raz w miesiącu lub raz na kwartał.

Założenie konta walutowego

Konto walutowe to wachlarz korzyści dla osób, które dużo podróżują. Umożliwia korzystanie z e-kantorów, które są tańszą opcją niż tradycyjne kantory. Dzięki kontu walutowemu klient nie ponosi kosztów przewalutowania złotówek na euro, podczas zakupów oraz wypłacania pieniędzy z bankomatu poza granicami kraju.

Aktywne korzystanie z karty walutowej

Karta walutowa jest wydawana do konta walutowego. Pozwala na dokonywanie transakcji za granicą (płacenie w sklepach i korzystanie z bankomatów) bez ponoszenia kosztów przewalutowania euro na złotówki.

Poszukiwanie okazji i promocji

Jeśli przyjrzeć się działaniu e-kantorów, można zauważyć, że wirtualne serwisy wcale nierzadko oferują swoim klientom korzystne promocje, dzięki którym można zakupić walutę w kwocie pomniejszonej o spread, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Często warto przyłączyć się do systemu punktowego oferowanego przez e-kantor, by zyskać dodatkowe korzyści.

Negocjowanie warunków zakupu

W przypadku wymiany większych kwot i częstych zakupów warto negocjować z e-kantorami obniżkę kursu.

Podsumowanie

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na zaoszczędzenie niemałych kwot, ale nie tylko. Korzystanie z e-kantorów to także bezpieczeństwo i ogromny komfort dokonywania transakcji bez wychodzenia z domu, karty walutowe pozwalają na dokonywanie płatności poza granicami kraju bez ryzyka, że transakcja zostanie odrzucona czy niezrealizowania i stresu związanego z podróżowaniem z dużą ilością gotówki.

Więcej informacji ze świata finansów znajdziesz na stronie forexrev.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ