Karta debetowa a kredytowa

Większość klientów banków ma do czynienia z co najmniej dwiema kartami bankowymi: kartą debetową i kartą kredytową. Nie wszyscy jednak dostrzegają wyraźnie różnicę pomiędzy nimi, choćby po to, by w razie posiadania jednej mieć świadomość przydatności drugiej. Karta debetowa a kredytowa to opozycja wynikająca z funkcjonalności obu kart a przede wszystkim ze źródła pochodzenia środków na koncie klienta. Aktualnie na polskim rynku usług finansowych pracuje ok. 43 mln sztuk kart, 80% tej wartości wypełniają karty debetowe, czyli podstawowy produkt bankowy.

Karta debetowa a kredytowa, podstawowe różnice

Karta debetowa to pierwszy podstawowy produkt nierozerwalnie połączony z kontem osobistym klienta banku. To imienny produkt wydawany klientowi podczas zakładania rachunku. Służy do operowania zasobami rachunku, które wcześniej pojawiły się na koncie za sprawą starań klienta. Najczęściej jest to jego wynagrodzenie za pracę, wszelkie wpływy pojawiające się na osobistym rachunku klienta. Karta debetowa służy zatem do korzystania z tych środków, dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych i online, wypłaty gotówki z bankomatów. Klient banku może tak długo operować kartą debetową jak długo posiada środki na koncie. Gdy środki się wyczerpią otrzyma on informację jej o braku na koncie i nie może już dokonać transakcji czy wypłaty aż do pojawienia się kolejnej transzy.

Karta kredytowa zaciąga zobowiązania

Jednym z podstawowych zadań banków jest udzielanie pożyczek i kredytów swoim klientom. Kredyty mogą mieć charakter celowy lub całkowicie otwarty, dowolny. Ten ostatni zarządzany jest właśnie kartą kredytową. Klient banku po wcześniejszej weryfikacji otrzymuje odrębny numer rachunku wraz z góry narzuconym limitem kredytowym. Na rachunku zatem dostępna dla niego jest określona kwota, którą może wydawać za pomocą posiadanej karty kredytowej. Może używać jej w sklepach stacjonarnych i online, w Polsce i za granicą. Limit na karcie jest odnawialny, co oznacza, że po spłaceniu zadłużenia otrzymuje się ponownie kwotę określoną limitem.

Karta debetowa a kredytowa – koszty

Karta debetowa wiąże się zwykle z opłatą miesięcznych kosztów za jej użytkowanie, koszt ten jest różny w zależności od banku. Bardzo często banki zwalniają swoich klientów z tych opłat, jeżeli używają oni wystarczająco często swojej karty. Karta kredytowa natomiast posiada okres bezodsetkowy, różny w bankach, a po nim naliczane są ustalone umową odsetki. Zawsze warunkiem przyjaznych kosztów jest spłata co najmniej kwoty minimalnej raz w miesiącu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ