Leasing w branży medycznej

Leasing to dość młody instrument finansowania, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. O ile w 2016 roku sprzedaż sprzętu medycznego opartego na tym modelu oscylowała w granicach 715 mln zł, to w 2017 wartość ta zbliżyła się do około 840 mln zł. Co sprawia, że rozwiązania leasingowe stają się coraz bardziej atrakcyjne dla branży medycznej?

Czym różni się leasing od rat lub pożyczki?

W Polsce możemy korzystać z trzech podstawowych sposobów finansowania sprzętu medycznego: rat, pożyczki lub właśnie leasingu. Rozwiązania leasingowe odróżniają się od pozostałych przede wszystkim kwestią prawa własności finansowanego przedmiotu.

W przypadku zakupu sprzętu na raty, urządzenie staje się własnością szpitala bądź przychodni z chwilą dokonania transakcji. Leasing natomiast pozwala na sfinansowanie przedmiotu, który dopiero z czasem przechodzi na własność klienta. W ramach tej usługi leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania ze sprzętu medycznego na pewien, uzgodniony w umowie okres w zamian za ratalne opłaty – po ich uregulowaniu leasingobiorca może wykupić sprzęt za ustaloną wcześniej kwotę.

W związku z tym, iż leasingobiorca praktycznie „wynajmuje” sprzęt przez pewien okres, stosuje się w tym rozwiązaniu inne przepisy podatkowe – w zależności od sytuacji przedsiębiorcy może być to zarówno plusem, jak i minusem.

Dlaczego leasing?

Rozwiązania leasingowe są cenione w branży medycznej przede wszystkim za elastyczność. Firmy, które je proponują starają się odpowiednio dopasować ofertę dla indywidualnego klienta, co zawsze jest wartością dodaną. Koszty finansowania tego samego sprzętu medycznego mogą różnić się u poszczególnych firm, dzięki czemu klient ma większy wybór oraz szersze możliwości negocjacyjne.

Leasing sprawdza się również, kiedy inwestycja jest niezbędna, ale nie dało się jej przewidzieć w planowanym budżecie. Niespodziewana awaria sprzętu wymaga najczęściej natychmiastowej wymiany. Leasing jest modelem, który pozwala na sfinansowanie takich inwestycji przy zachowaniu płynności finansowej placówki.

W dzisiejszych czasach szpital oprócz bieżących potrzeb musi również inwestować w rozwój, czyli nowe technologie. Leasing jest często dla placówek medycznych dodatkowym źródłem finansowania, dzięki któremu mogą otwierać się na nowe, innowacyjne rozwiązania — i tym samym podnosić swoje standardy. Wiele najnowocześniejszych urządzeń medycznych w Polsce jest sfinansowana właśnie dzięki rozwiązaniom leasingowym.

Leasing – jaki model wybrać?

Klient może zdecydować się na dwie formy alternatywne formy finansowania w ramach omawianego instrumentu – leasing operacyjny lub finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego sprzęt medyczny jest przekazywany klientowi w użytkowanie, co ustawodawca traktuje jako usługę, która jest obłożona 23-procentowym podatkiem VAT. Niewątpliwą korzyścią tego modelu jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz opłat eksploatacyjnych. Umowa w leasingu operacyjnym jest zawierana zazwyczaj na okres powyżej 24-ech miesięcy – po jej zakończeniu klient może wykupić urządzenie na własność za z góry określoną wartość końcową.

O wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku zakupu sprzętu medycznego okazuje się leasing finansowy. Największą jego zaletą jest 8-procentowa stawka podatku VAT, co czyni ten model rozwiązaniem znacznie tańszym od operacyjnego. Minusem tej formy jest konieczność zapłaty całego podatku z góry na początku transakcji. Umowa w leasingu finansowym trwa niemniej niż 12 miesięcy — zazwyczaj wraz z ostatnią ratą, sprzęt staje się własnością korzystającego. Leasing finansowy cieszy się również dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród podmiotów, które nie są płatnikami podatku VAT, a do nich zaliczamy większość lekarzy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Co wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej formy finansowania najlepiej każdorazowo przeprowadzić symulacje możliwego rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem może być również zwrócenie się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się finansowaniem jakim jest leasing sprzętu medycznego, takiej jak na przykład BFF MEDFinance. Zespół specjalistów oraz analityków chętnie przeprowadzi symulacje każdego rozwiązania, gdyż w pakiecie tej instytucji finansowej jest zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy, ale także pożyczka oraz finansowanie ratalne. BFF MEDFinance może przedstawić klientowi koszt każdego z tych rozwiązań, doradzić odpowiednie oraz wynegocjować zadowalające obie strony warunki. Podczas wyboru odpowiedniej formy finansowania, warto zaufać doświadczeniu – w końcu firma BFF MEDFinance zrealizowała już inwestycje medyczne na łączną kwotę ponad miliarda złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ