Gdy jesteśmy w tarapatach i potrzebujemy pieniędzy, pierwsze co przychodzi nam na myśl to wizyta w firmie udzielającej szybkich pożyczek. Tymczasem wydaje się, że jest łatwiejszy sposób – wsparcie od znajomego lub rodziny. O czym jednak trzeba pamiętać w takiej sytuacji?
Rodzinna pożyczka – podstawowe informacje
Taka pożyczka od rodziny lub znajomych nie jest niczym dziwnym, zdarza się w naszym kraju dość często. Najlepiej jednak, aby dwie strony – pożyczkodawca i pożyczkobiorca podpisali odpowiednią umowę pożyczkową. Spisać ją powinien udzielający pomocy, bo to on daje swoje pieniądze, a więc ważne jest dla niego, aby właściwie się zabezpieczyć.
Co przede wszystkim powinna zawierać taka umowa? Podstawy, czyli co (przedmiot umowy), kto (strony), komu udzielana jest pożyczka i ewentualnie na jaki procent. Dodatkowo warto pamiętać, że jak podpisujemy umowę w rodzinie, to powinniśmy wpisać stopień pokrewieństwa. Nie trzeba jej natomiast potwierdzać u notariusza, wystarczą podpisy na dwóch egzemplarzach.
Czy zawsze trzeba zapłacić podatek?
Prawo mówi jasno i wyraźnie, że prywatna pożyczka powinna być opodatkowana w wysokości 2% (podatkiem PCC – od czynności prawnych). Nie zawsze jednak ta zasada obowiązuje. Jeśli pożyczamy od najbliższej rodziny (czyli może to być mąż, żona, rodzice itd.) i w ciągu 5 lat nie przekroczymy wartości 9.637 zł, nie zapłacimy podatku.
Jak dobrze wykonać przelew?
Może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż wykonanie przelewu, tymczasem warto tu pamiętać o jednej ważnej sprawie. W rubryce “tytuł” koniecznie wstawmy informację, że jest to pożyczka od członka rodziny. Niedopuszczalne jest, by rubrykę pozostawić pustą lub wpisać nieadekwatny do sytuacji tytuł. To bardzo ważne, jak później trzeba będzie udowodnić urzędowi skarbowemu, że pomoc pochodzi rzeczywiście od mamy, taty czy siostry.
Pożyczamy od znajomych – te same zasady?
Powyżej wspomnieliśmy o tym, jakie zasady panują, gdy pożyczka udzielana jest wśród członków rodziny. W zgodzie jednak z tytułem artykułu wyjaśnijmy też, jak ta kwestia się prezentuje, gdy chodzi o znajomych. Jak się okazuje – opodatkowanie również wynosi 2%. I tak samo, jak w omawianej wcześniej sytuacji, istnieją tu wyjątki, które mogą sprawić, że nie zapłacimy podatku.
Tak się na przykład stanie, gdy wsparcie udziela nam jedna osoba w kwocie nieprzekraczającej 5 tys. zł bądź 25 tys. od wielu osób, które jednak otrzymane są w określonym czasie – w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych (począwszy od 1 stycznia 2009 roku).
To również pożyczki, jakie są udzielone przez przedsiębiorców, którzy nie mają siedziby lub zarządu na terenie Polski i prowadzą działalność w obszarze kredytowania i udzielania pożyczek. Ponadto, zwolnione z opodatkowania są pożyczki z kas lub funduszów zakładowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jak więc widać, lepiej pożyczać w rodzinie, gdyż tu do pewnej kwoty jesteśmy całkowicie zwolnieni z opłat.
Pożyczki od rodziny czy znajomych to na pewno dobry sposób, aby podreperować swój budżet. To także wcale nie taka zła opcja dla pożyczkodawcy, który dzięki umowie ma pewność, że wszystko zostanie zwrócone na czas. Pamiętajmy jednak o najważniejszych – wspomnianych w artykule – zasadach, aby nie sprawić sobie niepotrzebnych problemów. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.czerwona-skarbonka.pl/umowa-pozyczki/.