Polacy o wiele częściej aniżeli w latach ubiegłych decydują się na to, by korzystać z funduszy inwestycyjnych, gdyż doceniają elastyczność ich prowadzenia, a także niskie ryzyko inwestycyjne.
Dlatego warto poznać zasadę działania tego rodzaju inwestycji. Ta alternatywna forma inwestowania będzie bowiem coraz popularniejsza.
Na czym polega działanie funduszu inwestycyjnego?
Wszystkie fundusze inwestycyjne zbierają pieniądze od klientów, zamieniając je na tak zwane jednostki uczestnictwa. Jednostki uczestnictwa są codziennie wyceniane oraz codziennie zmienia się ich wartość. W zależności od zysków lub strat przynoszonych przez fundusze, jednostki mogą rosnąć lub maleć. Za zarządzanie pieniędzmi Viennalife oraz inne fundusze inwestycyjne pobierają opłatę, będącą najczęściej wyznaczonym procentem od powierzonego kapitału. Opłata taka pobierana jest na samym początku inwestycji. Co ciekawe, w każdej chwili można wycofać się z funduszu, umarzając tym samym jednostki uczestnictwa. Można je wówczas zamienić z powrotem w gotówkę, po ich aktualnej cenie. Jeżeli natomiast czynnie uczestniczy się w funduszu to zyski będą znacznie większe niż w przypadku lokat bankowych.
Szczegóły inwestowania
W funduszach inwestycyjnych ryzyko inwestowania jest nieco większe aniżeli w przypadku tradycyjnych lokat bankowych. Aczkolwiek, znacząca dla klientów funduszu jest sama różnorodność inwestowania. Można zdecydować się na inwestowanie w tradycyjne akcje i obligacje, jak i w wiele innych produktów typu nieruchomości, bądź luksusowe dobra trwałe. To, jak funkcjonują fundusze inwestycyjne stanowi odpowiedź na teraźniejsze zapotrzebowania inwestycyjne. Jest to istotna zwłaszcza dla osób dopiero co wkraczających na rynek finansowy. Fundusze inwestycyjne opierają się na innowacyjnych produktach i to też najbardziej zachęca konsumentów. Warto zainteresować się tą formą pomnażania kapitału, kiedy tylko mamy pomysł na to, w jaki sposób rzeczywiście powiększać posiadane już do tej pory zasoby finansowe.