Jeszcze parę lat temu można było z powodzeniem sprzedać stare banknoty za pośrednictwem NBP. Dziś nie jest już to możliwe (NBP odkupywało stare monety i banknoty do końca 2010 roku). Czy to oznacza, że środki płatnicze sprzed denominacji nie przedstawiają żadnej wartości? Czy mają one jedynie wartość sentymentalną?

Nie sprzedawaj przez NBP!

Choć jeszcze parę lat temu istniała możliwość sprzedaży dawnych środków płatniczych za pośrednictwem NBP, w praktyce była ona całkowicie nieopłacalna. Za popularną „stówę” z Ludwikiem Waryńskim mogliśmy otrzymać zaledwie jeden grosz. Tak niski przelicznik odstraszył wielu posiadaczy starych banknotów i monet. Tym samym w „kieszeniach” Polaków wciąż zalega około 150 mln złotych w „starej” walucie. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości nie ma co liczyć na wzrost ich wartości. Wciąż jest ich zbyt dużo na rodzimym rynku.

Czy „stare” pieniądze mają wartość?

Choć pieniądze pamiętające czasy PRL z reguły nie mają już żadnej wartości, to wciąż można na rynku znaleźć prawdziwe „perełki” z tamtego okresu. Jest nią np. banknot 1000 złotowy z Mikołajem Kopernikiem, pamiętający lata 60 te ubiegłego wieku. Na rynku mamy kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić za ów banknot nawet i kilkanaście tysięcy złotych.

Sprzedaż starych monet na rynku numizmatycznym może być o wiele korzystniejsza dla posiadaczy środków pieniężnych „pamiętających” jeszcze okres II Rzeczypospolitej. Szczególną popularnością cieszą się monety i banknoty sprzed słynnej denominacji, przeprowadzonej na początku lat 20 tych. 

Czy warto kupować?

A co, jeśli nie posiadamy starych monet, ale chcemy je zakupić? Jeśli interesuje nas popularna „dwudziestka” z lat 80 tych, będziemy musieli zapłacić za nią 5 złotych. Ale jeśli będziemy chcieli nabyć np złotą monetę kolekcjonerską, wybitą na pamiątkę 225 lecia Mennicy Polskiej, zapłacimy za nią już 60 złotych. Przed sprzedażą warto więc sprawdzić co mamy i jaką ma to wartość na rynku.

Czy warto sprzedawać stare pieniądze rodem zza granicy?

W nieco lepszej sytuacji są osoby, które posiadają pieniądze zagraniczne. Przykładowo skup dolarów amerykańskich skupuje nie tylko banknoty i monety, które mogą być wykorzystywane w obiegu, lecz również te dolary, które już nie są respektowane jako pełnoprawny środek płatniczy. 

Na staragotowka.pl skupujemy nie tylko popularne i wiodące waluty. Jeśli interesuje Cię np wymiana starych koron szwedzkich, koniecznie zgłoś się do nas. Oferujemy ceny znacznie wyższe niż w komisach! 

Największą wartość mają dla nas rzadko spotykane środki płatnicze. Jeśli więc jesteś w posiadaniu takich walut jak chociażby funt irlandzki wymiana, to właśnie u nas dokonasz najkorzystniejszej dla siebie transakcji.

Zanim sprzedasz…

Jeśli jesteś w posiadaniu starych, zagranicznych monet bądź banknotów, koniecznie sprawdź ich wartość. Możesz to zrobić na naszej stronie www, bądź też za pośrednictwem innych podmiotów. Nie zapominaj, że szczególną wartością cieszą się uporządkowane zbiory. Wartość zmiętych pieniędzy prosto z kieszeni jest znacznie (nawet kilkukrotnie) 

[Głosów:39    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ