Chwilówki, mikropożyczki, szybka gotówka – każdy choć raz słyszał o jednym z tych stwierdzeń. Szybkie kredyty stały się niezwykle popularne ze względu na łatwość, z jaką możemy uzyskać nawet spore kwoty i przeznaczyć je np. na niespodziewane wydatki. Często jednak ta szybka gotówka odbiera racjonalność myślenia – a nawet niewielkie zaległości mogą uniemożliwić wzięcie kolejnych kredytów w przyszłości. Gdzie zatem szukać pomocy, gdy nasza historia kredytowa blokuje wzięcie szybkiej pożyczki lub z innych powodów nie chcemy z niej korzystać?
Alternatywnym rozwiązaniem są pożyczki bez bik – to często jedyne wyjście dla osób widniejących w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej), czyli w największej bazie informacji kredytowych w Polsce, udzielającej wiadomości nie tylko na temat historii, ale i o bieżących zobowiązaniach. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to tylko informacje negatywne – BIK gromadzi także dane pozytywne, na temat należności już spłaconych. Wszystkie te informacje są zazwyczaj kluczowym czynnikiem decydującym o udzieleniu kredytu. Pożyczki bez BIK są oferowane przez tzw. parabanki – niestety w przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej nie możemy liczyć na pomoc zwykłego banku. Pożyczka bez baz może być udzielona bez sprawdzania historii zadłużeń, firmy takie nie weryfikują zdolności kredytowej, lecz bazują na zaufaniu – poprzez oferty promocyjne (np. pierwszą darmową pożyczkę), zachęcają do skorzystania ze swojej oferty a następnie, jeśli taka pożyczka zostanie terminowo spłacona, uznają to za wiarygodność klienta. Pożyczka bez baz gwarantuje zatem korzystniejsze warunki otrzymania finansowego wsparcia.
Taka forma finansowania zyskuje na popularności, a najczęstszym jej celem jest remont domu lub mieszkania. Pożyczka bez BIK to również dobre rozwiązanie dla osób młodych, które nie posiadają jeszcze historii kredytowej, więc mogą mieć problem z otrzymaniem pożyczki. Czy osoby bezrobotne mogą skorzystać z pożyczki bez baz? Niestety stały dochód jest wymagany – żadna firma nie chce narazić się na pewne ryzyko, jednak często umożliwia wpisanie we wniosku tzw. „inne źródło dochodów”, tj. rentę socjalną, zasiłek, etc. Często firmy tego rodzaju wymagają znalezienia gwaranta – osoby, która w razie niespodziewanych wypadków będzie w stanie spłacić ratę za kredytobiorcę – zazwyczaj jest to członek rodziny.
Warto zapoznać się z możliwie największą liczbą ofert parabanków – obecnie wybór jest bardzo duży, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Złożenie wniosku on-line trwa chwilę, dlatego decyzja o skorzystaniu z jakiejkolwiek pożyczki powinna być dobrze przemyślana.