Sposoby oszczędzania

Oszczędzanie- to jest problem wielu osób. Bowiem dzisiaj żyjemy w świecie, w którym jest tak wiele przeróżnych pokus, że trudno nam nie wydać całej pensji. Ponadto każdy z nas chce żyć na wysokiej stopie i korzystać z życia pełnymi garściami- to także specjalnie nie pomaga. Jak zatem oszczędzać?

Na początek odpowiedzmy na pytanie- jakie wydatki możemy zredukować. A zatem na pewno będą to artukuły spożywcze- zdecydowana większość z nas kupuje za dużo jedzenia, które następnie niepotrzebnie wyrzucamy. Następnie spójrzmy na ubrania- może da się je kupić taniej, w promocji albo nawet w second- handach? Przeanalizujmy w ten sposób wszystkie nasze zakupy- na pewno okaże się, że część wydatków jesteśmy w stanie zredukować.

Generalna zasada jest taka, że na koncie musimy mieć równowartość trzech naszych pensji. Jest to zabezpieczenie na wypadek utraty pracy, choroby itp. Ponadto trzeba oszczędzać chociaż 10% swoich dochodów. Jednak oszczędzać to nie odłożyć, aby w następnym miesiącu kupić droższe buty. Oszczędzać to znaczy odłożyć i następnie przeznaczyć na inwestycje.

Co to są inwestycje? Krótko mówiąc- wszystko to, co przyniesie nam pieniądze. A zatem mogą to być przede wszystkim inwestycje w nas samych. Specjalne kursy, szkolenia itp. mogą podnieść nasze kwalifikacje na tyle, że zaczniemy zarabiać znacznie więcej. Inwestycją może być też nowa lodówka, jeśli ciągłe naprawy starej kosztowały nas już zbyt dużo.

Następnie możemy przejść do bardziej poważnych inwestycji. Przede wszystkim warto w tym celu założyć konto oszczędnościowe- choć same w sobie nie przyniesie nam ono zbyt dużego zysku, to jednak pomoże nam nie wydawać pieniędzy. Bowiem zazwyczaj mamy do dyspozycji tylko jeden bezpłatny przelew w miesiącu. Zatem na pewno zastanowimy się, zanim z powrotem weźmiemy to, co już przelaliśmy na konto.

Inną inwestycją jest lokata bankowa. Dobrze oprocentowane krótkoterminowe lokaty przyniosą nam całkiem wysokie korzyści. Przede wszystkim wrzucając pieniądze na lokatę, w pewien sposób je „zamrażamy”- a zatem nie możemy ich wydać. Co więcej- po upływie danego czasu odzyskujmy je z pewną nadwyżką.

Przede wszystkim trzeba być zdyscyplinowanym. Dobrze będzie, jeśli będziemy mieć jakiś motyw np. lepszy samochód, nowe mieszkanie, wyjazd do Indii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ