Aby uzyskać kredyt w banku, należy liczyć się z tym, że zostaniemy bardzo dokładnie zweryfikowani. Na tej podstawie zostanie ustalone, czy jesteśmy klientami wiarygodnymi i zdolnymi do spłaty zobowiązania, czy nie. Wiele osób obawia się tej oceny, dlatego może pojawić się pytanie, czy jest możliwe zwiększenie swoich szans?
Jak banki sprawdzają klientów przed przyznaniem kredytu?
Jak wiadomo, aby uzyskać kredyt gotówkowy w banku, należy złożyć wniosek do odpowiedniej placówki i czekać na decyzję. Ta może pojawić się w ciągu kilku dni lub nawet kilku tygodni, w zależności od wielu czynników. Bank w tym czasie prześwietla klienta, by sprawdzić, czy jego zdolność i wiarygodność kredytowa są wystarczające do późniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Nie do końca są znane szczegóły odnośnie tego, jak bank weryfikuje kredytobiorcę. Brane są oczywiście pod uwagę pewne podstawowe aspekty, jednak sposób oceniania może być zróżnicowany. Sprawdzana jest wysokość miesięcznych dochodów, a także to, czy klient nie ma innych zobowiązań finansowych, np. kredytów czy pożyczek, których jeszcze nie spłacił.
Jak zwiększyć swoją wiarygodność finansową?
Zanim pójdziesz do banku z wypełnionym wnioskiem o kredyt, wcześniej wypadałoby zrobić kilka innych rzeczy, które mogą pomóc w zwiększeniu swoich szans. Po pierwsze – należy przeanalizować swoją sytuację finansową, ile zarabiamy, ile wydajemy, ile nam zostaje na życie. Po drugie – przejrzeć dostępne oferty i sprawdzić, które z nich mogą okazać się najkorzystniejsze. Po trzecie, warto sprawdzić swoją historię kredytową, a jeżeli mamy jakieś zaległe niespłacone zobowiązania – spłacić je. Ostatnia rzecz, nie mniej ważna, także w innych sytuacjach, to umiejętność oszczędzania.
Jaka jest twoja sytuacja finansowa?
Bank zwraca bardzo baczną uwagę na to, jak wygląda sytuacja finansowa klienta ubiegającego się o kredyt. Istotne są oczywiście dochody, które najlepiej, gdyby pochodziły z umowy o pracę. Oczywiście im więcej się zarabia, tym lepiej, tym większa nasza zdolność kredytowa i tym więcej mamy możliwość pożyczyć. Stały dochód to podstawa. Poza tym istotne będą też twoje miesięczne wydatki, ile wydajesz na rachunki, jedzenie i inne przyjemności i czy wystarcza to na życie.
Zadbaj o dobrą historię kredytową
BIK, BIG, KRD – są bazy danych, w których zawarte są informacje o wszystkich kredytobiorcach. Można się z nich dowiedzieć, kto kiedy brał pożyczkę i czy spłacał ją terminowo i bez problemów, czy jednak nadal ma zaległości w spłacie. Jeżeli chcesz zwiększyć swoją wiarygodność, zadbaj o to, by twoja historia była czysta – to znaczy, że nie będzie tam żadnych informacji, z których wynikałoby, że jesteśmy klientami nierzetelnymi.
Spłać wszystkie swoje zobowiązania finansowe
Masz inny kredyt, pożyczkę, a może kartę kredytową? Pozbądź się ich, ponieważ bardzo skutecznie obniżają zdolność oraz wiarygodność kredytową. Bank widząc, że klient ma jeszcze inne aktualne zobowiązania, wyjdzie z założenia, że może pojawić się ryzyko niewypłacalności. Jak wszystko spłacimy, zyskamy podwójnie. Po pierwsze zmniejszy się nasze miesięczne zobowiązanie, a po drugie, dla banku staniemy się bardziej wiarygodni – skoro spłacamy inne zobowiązania bez problemów, z kolejnym też damy sobie radę.