Kredyt samochodowy

Trudno wyobrazić sobie prywatne życie, a co dopiero prowadzenie własnej firmy bez samochodu. W dzisiejszym świecie, kiedy bycie mobilnym jest bardzo wysoko cenione, praktycznie nie da się rozwijać biznesu bez własnego środka lokomocji. Biorąc to pod uwagę, instytucje takie jak banki oferują pomoc przedsiębiorcom w postaci kredytów samochodowych lub leasingów, które ułatwiają nabycie samochodu. Która z tych opcji jest korzystniejsza?

Kredyt samochodowy – co to jest?

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że pieniędzy otrzymanych z banku nie można wydać na żaden inny zakup poza samochodem. Przed przyznaniem takiego kredytu, każdy bank dokładnie sprawdza sytuację finansową przedsiębiorstwa. Oceniana jest zdolność kredytowa, a czasem nawet biznesplan. Do wniosku kredytowego należy dołączyć dużą liczbę dokumentów, w tym zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkiem, wypis z CEiDG lub KRS. Dokładnie kredyt samochodowy omawia w artykułach KredytBlog.pl, dlatego osoby szczególnie zainteresowane tym tematem powinny je przejrzeć.

Czym jest leasing?

Leasing to forma dzierżawy, czyli wypożyczenie samochodu w zamian za ustaloną kwotę z możliwością późniejszego jego wykupu. Istnieją dwa rodzaje leasingów – finansowy i operacyjny. Ten pierwszy jest zdecydowanie mniej popularny i przypomina nieco kredyt samochodowy, gdyż konieczne jest zapłacenie z góry VATu za samochód, a ponadto pojazd jest amortyzowany przez firmę.

Leasing operacyjny natomiast to usługa, którą oferują specjalizujące się w tym firmy. VAT w tym przypadku jest doliczany do raty leasingowej, a samochód nie jest amortyzowany przez firmę, przy czym całość raty netto zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu. Ważną informacją jest to, że VAT możemy odliczyć od podatku w całości lub w 50% (to zależy od tego, czy samochód jest przeznaczony w pełni na cele firmowe, czy jest też wykorzystywany prywatnie). Kolejną zaletą leasingu operacyjnego jest to, że jego ubezpieczeniem oraz rejestracją zajmuje się leasingodawca, a nie przedsiębiorca.

Niestety to rozwiązanie ma swoje wady. Zdarza się, że użytkownik samochodu wziętego w leasing ma problemy z wyegzekwowaniem pieniędzy od ubezpieczyciela w przypadku stłuczki, gdyż osobą uprawnioną do odszkodowania jest leasingodawca.

Leasing czy kredyt samochodowy?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Aby podjąć właściwą decyzję, należy przeanalizować bardzo dokładnie warunki, jakie oferuje nam firma leasingowa oraz bank. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na zawartość tabeli opłat i prowizji, gdyż może się okazać, że oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się tańsza, przestaje być atrakcyjna, gdy doliczymy do niej koszt usług dodatkowych. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami jest również uzależniony od tego, jakie auto chcemy wybrać. Jeśli zależy nam na samochodzie luksusowym, to leasing może być lepszym rozwiązaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ