Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to trudna, ale ważna decyzja. Z pracownika zamieniamy się w pracodawcę. Przed nami otwierają się nowe możliwości, nowe szanse, ale stoją również nowe wyzwania. Jak sobie z nimi poradzić?

Trudne początki przedsiębiorcy

Pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej pracy? Z pewnością nie byłeś zbyt pewny siebie. Starałeś się zrobić dobre wrażenie na przełożonym i współpracownikach swoim zaangażowaniem. Wolałeś nie być w centrum zainteresowania i dopiero z czasem skróciłeś dystans. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, taką drogę przechodzi mnóstwo osób. Jeżeli więc stresowałeś się swoim pierwszym dniem w pracy, stres towarzyszący pierwszym dniom jako przedsiębiorca będzie o wiele większy. Przede wszystkim tracisz stabilność. Od teraz twoja pensja przestaje być jasna z góry i zamienia się w wielką niewiadomą. Już nie możesz liczyć, ze 10-tego każdego miesiąca na twoim koncie pojawi się ta sama, znana tobie kwota. Jako przedsiębiorca musisz się liczyć z tym, że każdy miesiąc będzie inny. W grudniu możesz zarobić, na czysto, kilkanaście tysięcy złotych, zaś w kwietniu tylko kilka tysięcy. Wpływ na to ma m.in. wybór branży, koniunktura czy twoje umiejętności jako handlowca.

A może mentoring biznesowy?

Na szczęście nie musisz być zostawiony sam sobie. Jeżeli nie czujesz się pewnie, szukasz porady czy dużej pomocy, możesz z niej skorzystać u profesjonalisty. Wiesz kim jest mentor? Według słownika jest to „doświadczony nauczyciel, doradca, wychowawca”. I właśnie tacy nauczyciele są obecni w biznesie. Z pewnością pojęcie „mentoring biznesowy” może być ci obce. Jednak jest ono jak najbardziej „żywe” i używane. Mentor stawia sobie za cel pomoc niedoświadczonym przedsiębiorcom lub takim, którzy znaleźli się w kryzysie. Jeżeli uważasz, że w Polsce mało osób korzysta z takich usług jesteś w dużym błędzie. Wystarczy, że wpiszesz w przeglądarkę hasło „mentoring biznesowy” i zobaczysz, jak bardzo popularne są to usługi.

Wersja dla samouków

Mentoring biznesowy to ciekawe rozwiązanie, jednak nie każdy z niego chce skorzystać. Co pozostaje takim osobom? Oczywiście internet! To nieskończone źródło wiedzy, przydatne w każdej sytuacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak z niego korzystać. Nie bez powodu Abraham Lincoln, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, powiedział, że „ludzie potrafią uwierzyć w każdy cytat w Internecie”. Szukając jakichkolwiek informacji w internecie należy z dystansem podchodzić do źródeł. Szczególnie w tak delikatnej sprawie jaką jest prowadzenie własnego biznesu.

Wycena usług i wycena produktów

W kwestii wyceny usług i wyceny produktów nie powinieneś polegać na wiedzy z internetu. Najlepiej zrobić to na podstawie własnych analiz. Wycena usług oraz wycena produktów powinna być dopasowana do rynku oraz kosztów jakie poniosłeś. Ewentualnie możesz skorzystać z pomocy eksperta – wycena usług i produktów na tej stronie. Pomoc z zewnątrz, podobnie jak w przypadku mentoringu biznesowego, nie jest niczym złym. W ten sposób możesz uniknąć błędnej wyceny swoich usług lub produktów. A to prosta droga do zniknięcia z przedsiębiorczej mapy miasta.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ