Jak zapanować nad domowymi finansami?

Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego z maja 2016 r., sytuacja finansowa polskich gospodarstw domowych poprawia się z roku na rok. W roku 2015 nasze dochody były o 4,3% wyższe niż w roku 2014. Wydatki stanowiły 78,7% dochodów w roku 2015 i były niższe o 2,2% niż w roku wcześniejszym. Na poprawę warunków naszych finansów mogą wpływać nie tylko zarobki, ale także planowanie budżetu domowego, szczególnie wówczas, gdy borykamy się z problemami finansowymi.

Zapisywanie wydatków

Naszym pierwszym krokiem powinno być zbieranie paragonów i zapisywanie wydatków. Dobrze jest podzielić je na kategorie, np. rachunki, jedzenie, transport, środki czystości, leki, używki itp. To pozwoli określić jakie kwoty wydajemy na konkretne rzeczy oraz zauważyć, w którym miejscu można wprowadzić oszczędności.

Określenie priorytetów

Kolejna ważną kwestią jest ustalenie, które wydatki są najważniejsze. Jeżeli mamy problemy finansowe i zastanawiamy się jak uniknąć komornika, spłata należności powinna znaleźć się na pierwszym miejscu. Kolejną ważną kwestią jest opłacenie rachunków – to zobowiązania, które należy płacić terminowo, ponieważ opóźnienia mogą generować kolejne koszty, np. odsetki.

Planowanie budżetu miesięcznego

Kiedy znamy już nasze możliwości finansowe, zaplanujmy wydatki na cały miesiąc. To dobry moment, żeby poszukać oszczędności. Zamieńmy samochód na tramwaj lub rower. Zrezygnujmy z jedzenia na mieście i kupowania kawy na wynos. Zamiast kupować książki, korzystajmy z bibliotek. Ograniczmy słodycze i alkohol. Wprowadzając wszystkie te zmiany może okazać się, że mamy miesięcznie nawet kilkaset złotych więcej.

Planowanie budżetu rocznego

Warto rozpisać też plan na cały rok. Mamy przecież wydatki, które nie pojawiają się co miesiąc. To np. urodziny męża, żony czy dzieci, to Święta, ubezpieczenie samochodu, wyprawka szkolna dla dzieci czy wyjazd na wakacje. Policz dokładnie ile potrzebujesz na to pieniędzy i co miesiąc odkładaj niewielką kwotę lub np. z wyprzedzeniem kupuj prezenty korzystając z pojawiających się promocji – dzięki temu rozłożysz wydatki na cały rok, a Twój portfel nie odczuje boleśnie najbardziej newralgicznych momentów w finansowym kalendarzu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ